ForumForum  KėrkoKėrko  RegjistrohuRegjistrohu  identifikimi  

Share
 

 Sharoku ose perla (gėrgeq)

Shko poshtė 
AutoriMesazh
Naki
WebMaster
Naki

Numri i postimeve : 69
Lokacioni : Lipjan
Registration date : 11/09/2007

Sharoku ose perla (gėrgeq) Empty
MesazhTitulli: Sharoku ose perla (gėrgeq)   Sharoku ose perla (gėrgeq) EmptyMon Jan 14, 2008 6:30 pm

Peshk grabitqar qė jeton nė ujra tė thella dhe tė qetė : jeton nė bashksi tė madhe tė peshkut mund tė peshkohet tėr vitin me peshk tė vogel te gjallė me skrraja mashtruse etj. Mbėrrin peshėn deri nė 3Gk dhe jeton deri nė 18 vjet .Sharoku ose perla (gėrgeq) 300px-10
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://www.nasergashi.com
Luki
Administrator
Luki

Numri i postimeve : 179
Age : 59
Lokacioni : Prishtinė
Registration date : 30/07/2009

Sharoku ose perla (gėrgeq) Empty
MesazhTitulli: Re: Sharoku ose perla (gėrgeq)   Sharoku ose perla (gėrgeq) EmptyMon Nov 09, 2009 6:55 pm

Sharoku ose perla (gėrgeq) Grgec
Sharoku


Eshte nje nder peshqit me te bukur te ujrave te embla, dhe nje nder peshqit me agresiv-nder grabitqaret. Sa eshte i vogel jeton ne bashkesi dhe sillet rreth peshqve te tjere te vegjel te cilet i sulmon dhe ata nga ikja prej ti shpesh dalin mbi siperfaqe te ujit duke u munduar te ikin.Posa ta veren gjahun e merr pozicionin e sulmit duke e quar larte perajen e shpines dhe sulmon.
Llogaritet si peshk grabitqar, por edhe vet shume shpesh bie pre e peshqve te tjere grabitqar, apo e shpezeve.Sharoku rrin ne vende ku nuk mundet te verehet, ne vende ku ka pengesa natyrore dhe vende te pjerreta.Perkunder te vegjelve, sharoku i vjeter jeton i ndare nga bashkesia e tyre.
Sharoku gjuan ne bashkesi dhe pothuaj se egziston ndonje menyre e organizuar e gjuetise.Peshqet dominant marrin pozicionet kryesore dhe anesesore kurse te tjeret mbesin ne mbrendi te bashkesise se tyre.Ne fund te sulmit shperndahen duke e caktuar secili prej tyre cakun-karremin e tyre dhe e percjellin deri ne zenje te tij.
Sharoku i ri ne fillim ushqehet me plangtone dhe me vone konzumon kermij te ndryshem te ujit, nimfa,gaforre te ndryshme,skrraja dhe peshq te vegjel, dhe gjate vitit ai e ndryshon menyne e tij

Mashkulli e arrin pjekurine seksuale per 2-3 vite derisa femra 4-5 vite.Reprodukcioni i tyre zhvillohet ne pranvere posa temperatura te arrij 13 grade celsius.Femra e vendos ikren ne ndonje flete, apo vegjetacion nenujor ne gjeresi 3-4 cm dhe ne gjatesi 1 -3 m n` sasi prej 40.000 deri 45.000 ikra.Posa te fekondohen ikrat nga mashkulli pas 2 javesh inkubimi dalin te rinjet , te cilet duhet te ruhen nga peshqet tjere poashtu edhe nga prinderit.Duhet te kalojne 10 vite qe ndonje sharok te arrij peshen 1 kg.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
 
Sharoku ose perla (gėrgeq)
Mbrapsht nė krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi
Gjeli Kosovar - Kosova Longcrower :: Llojet e Peshkut nė ujrat e ėmbla :: Shroku ose Perla (Perca fluviatilis)-
Kėrce tek: