Gjeli Kosovar - Kosova Longcrower
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue. 
BallinaBallina  ForumForum  KėrkoKėrko  RegjistrohuRegjistrohu  identifikimi  
Tė nderuar anėtarė dhe vizitor, sė shpejti do tė aktivizohet domain-i me emrin gjelikosovar. Ju ftojmė tė sjellni shėnime pėr kėtė rac autoktone si dhe per sportet tjera. Tė nderuar anėtarė megjithėse administratorėt dhe moderatorėt e kėtij forumi do mundohen tė fshijnė ose redaktojnė shkrime tė kundėrshtueshme sa mė parė, mirpo ėshtė e pamundur qė tė rishikohet cdo mesazh. Prandaj ju duhet tė kuptoni se mesazhet e postuara nė kėtė forum janė shprehje e opinionit tė autorit dhe jo tė administratorit, moderatorėve apo webmasterit (pėrvec rasteve kur kėta tė fundit janė autorė tė shkrimeve) dhe ata nuk mund tė mbahen pėrgjegjės.  Ju falenderojme, stafi i forumit !

 

 Mlyshi (Leuciscus cephalus)

Shko poshtė 
AutoriMesazh
Naki
WebMaster
Naki

Numri i postimeve : 69
Lokacioni : Lipjan
Registration date : 11/09/2007

Mlyshi (Leuciscus cephalus) Empty
MesazhTitulli: Mlyshi (Leuciscus cephalus)   Mlyshi (Leuciscus cephalus) EmptyMon Jan 14, 2008 6:26 pm

Peshk i ujrave te kalueshme e preferon ujin e freskėt dhe tė pastėr , si ngrėns i madh , nuk zgjedh ushqim. mbėrrin peshen deri nė 5 Kg . Peshkohet me peshqi tė vegjel te gjallė, skraja ,krimba,kumbulla,qershi,mana ineskte sidomos karakaleci ėsht ushqim i preferuar i ti jeton deri 20 vjet .
Tek peshkatret mlyshi ndryshe njihet edhe me emrin "Klleni"
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://www.nasergashi.com
Luki
Administrator
Luki

Numri i postimeve : 179
Age : 60
Lokacioni : Prishtinė
Registration date : 30/07/2009

Mlyshi (Leuciscus cephalus) Empty
MesazhTitulli: Re: Mlyshi (Leuciscus cephalus)   Mlyshi (Leuciscus cephalus) EmptyFri Sep 18, 2009 3:44 pm

Mlyshi (Leuciscus cephalus) Riba-21

Mlyshi

I takon familjes se krapit (ciprinide). Mund te rritet ndonese ralle edhe deri ne 4-5 kilogram, mirepo llojet prej 2 kilogramesh gjenden me shpesh te varuura per grepin e peshkatarit dhe konsiderohen si nje gjah qe vlen te peshkohet. Eshte shume perhapur ne ujerat fushore mirepo gjendet edhe ne ujerat e lartesive. Edhe mlyshi,perderisa eshte me I ri,jeton ne grupe,te cilat udhehiqen nga peshqit me te medhenj.

Kur mlyshi te rritet nuk e duron shoqerine e vellezerve dhe te motrave te veta.Si egzamplar I peshkatarise sportive konsiderohet si shume atraktiv dhe interesant dhe peshkimi I tij konsiderohet si sport aktiv. Perveē ujerave rrjedhese,mund te gjendet edhe ujerat akumuluese.Shumohet ne maj dhe ne qershor femra e mlyshit eshte shembulli I plleshmerise.ne dy deri ne tre tendime hjedh nga trupi deri ne 100.000 ikra.

Me ēka ushqehet:

Mlyshi nuk e zgjedh ushqimin.Ushqehet me barnishta nenujore njelloj sikurse me fruta siq janė: malina,qershija,dredheza,rrush,kumbulla dhe duda.nuk ia fal jeten as peshqve me te vegjel,bretkosave te vogla dhe krrabave. Sa I perket insekteve,shumica e tyre,duke perfshire edhe mizzen shtepiake jane embelsira te verteta per mlyshin. Me endje kafshion edhe mbeturinat e kafsheve shtepiake gjaknxehte:zorret e kafsheve,gjakun e ngjizur,melēine e shtazeve bile edhe copezat e mishit dhe te sllanines,posaqerisht gjate periudhes se dimrit. Ponjashtu atakon edhe mizat artificiale dhe mashtrueset.Pasiqe eshte gjithēkangrenes nė menynė e ushqimit tė tij gjenden edhe gruri, misri buka ,krimba etj.etj.

Duhet te pranoni se ka nje numer te madhe te mjeteve dhe gjesendeve joshese dhe nese kesaj I shtoni edhe faktin se eshte jashtezakonisht kureshtar,I pa zene bese dhe luftarak kur zihet me grep atehere mund te konsiderohet peshk sportive ne kuptimin e plote te fjales.Mishin e ka te shijshem,por ka shume hala te vogla..

Menyra e peshkimit:

Sukses me te madh gjate peshkimit te mlyshit do te keni nese I perdorni karremet natyrore, me tape ne “vozitje”,mirepo ne ate menyre qe te mbeteni pa u vėrejtur,ose ne thellėsi nė pritje. Mlyshi eshte kryesisht peshk i cili jeton nė grup, prandaj eshte e mjaftueshme qe udheheqesi I grupit te signalizoje rrezikun dhe te gjithe peshqit do te largohen me shpejtesi. Ngjajshem ndodh edhe nese nga grupi(turma)e nxjerrni nje peshk pak me te madh.Atehere lirisht ndrroni vendin dhe kthehuni perseri pas nje-dy ore. Edhe te mlyshi mund te perdoren mashtruese te ndryshme, poashtu peshkohet me mize sikurse edhe trofta.Disa peshkatare perdorin miza mashtruese te cilat terhiqen mbi uji me topth tė ujit (vaser kugell) dhe peshkimi i tille eshte mjaft i sukseshem.

Duhet ditur se mlyshi qendron ne ujerat e shpejta pas pengesave te cilat e shpejtojne ujin e qete,mirepo mund te qendron edhe ne ujerat e ceketa,posaqerisht gjate veres,ne vendet e fresketa,nen hije,afer bregut te ujit,nen ura,mirepo sidoqofte gjendet me se shpeshti te grykat e lumenjve ne vendin e derdhjes se perrenjeve dhe lumenjeve me te vegjel
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Erioni_El

Erioni_El

Numri i postimeve : 1
Registration date : 06/03/2010

Mlyshi (Leuciscus cephalus) Empty
MesazhTitulli: Re: Mlyshi (Leuciscus cephalus)   Mlyshi (Leuciscus cephalus) EmptyMon May 17, 2010 1:30 pm

pervec mizes gjate periudhes se veres mund te peshkohet edhe me grepa flutur sic i themi ne keteja nga Shqiperia
madhesia me e madhe te jete nga 0 deri ne 1 ose 2 per peshq te medhej , preferohen ato ne ngjyre te argjente, ngjyra nuk ka shume rendesi por rendesi ka vibrimi qe ben grepi kur eshte ne uje , nga eksperienca ime ky lloj peshkimi fillon ne maj e deri ne gusht shtator , flasim gjithmone nqs se ka uje te paster
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Sponsored content
Mlyshi (Leuciscus cephalus) Empty
MesazhTitulli: Re: Mlyshi (Leuciscus cephalus)   Mlyshi (Leuciscus cephalus) Empty

Mbrapsht nė krye Shko poshtė
 
Mlyshi (Leuciscus cephalus)
Mbrapsht nė krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi
Gjeli Kosovar - Kosova Longcrower :: Llojet e Peshkut nė ujrat e ėmbla :: Mlyshi (Leuciscus cephalus)-
Kėrce tek: