Gjeli Kosovar - Kosova Longcrower
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue. 
BallinaBallina  ForumForum  KėrkoKėrko  RegjistrohuRegjistrohu  identifikimi  
Tė nderuar anėtarė dhe vizitor, sė shpejti do tė aktivizohet domain-i me emrin gjelikosovar. Ju ftojmė tė sjellni shėnime pėr kėtė rac autoktone si dhe per sportet tjera. Tė nderuar anėtarė megjithėse administratorėt dhe moderatorėt e kėtij forumi do mundohen tė fshijnė ose redaktojnė shkrime tė kundėrshtueshme sa mė parė, mirpo ėshtė e pamundur qė tė rishikohet cdo mesazh. Prandaj ju duhet tė kuptoni se mesazhet e postuara nė kėtė forum janė shprehje e opinionit tė autorit dhe jo tė administratorit, moderatorėve apo webmasterit (pėrvec rasteve kur kėta tė fundit janė autorė tė shkrimeve) dhe ata nuk mund tė mbahen pėrgjegjės.  Ju falenderojme, stafi i forumit !

 

 Luci (esox lucius) i Njoftur si SHTUKA

Shko poshtė 
AutoriMesazh
Naki
WebMaster
Naki

Numri i postimeve : 69
Lokacioni : Lipjan
Registration date : 11/09/2007

Luci (esox lucius) i Njoftur si SHTUKA Empty
MesazhTitulli: Luci (esox lucius) i Njoftur si SHTUKA   Luci (esox lucius) i Njoftur si SHTUKA EmptyMon Jan 14, 2008 6:29 pm

Jeton ne ujra tė rrjedhshme dhe tė qetė dhe me arsye ,quhet peshk bandit i ujėrave, sepse sulmon cdo gjė qė mund ta mposhtė ,por edhe Lucat (shtukat) mė tė vegjel se vet.
Peshkohet tėrė vitin Mbėrrin peshen deri nė 30 Kg Peshkohet me peshk tė gjall apo mashtruse jeton deri nė 40 vjet .


Edituar pėr herė tė fundit nga Naki nė Sat Feb 19, 2011 2:21 am, edituar 1 herė gjithsej
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://www.nasergashi.com
Luki
Administrator
Luki

Numri i postimeve : 179
Age : 60
Lokacioni : Prishtinė
Registration date : 30/07/2009

Luci (esox lucius) i Njoftur si SHTUKA Empty
MesazhTitulli: Re: Luci (esox lucius) i Njoftur si SHTUKA   Luci (esox lucius) i Njoftur si SHTUKA EmptyTue Aug 25, 2009 10:06 am

Luci (esox lucius) i Njoftur si SHTUKA Wappen_kl_mLegjenda mbi peshkun nga Kaiserslauterni

Nė qytetin gjerman Kaiserslautern gjendet nje liqe i vogėl me emrin Kaiserwoog, dhe sipas legjendės e cila ėshtė e shkruar nė njė pllakė tė mermertė para liqenit aty shkruan se nė atė liqe ėshtė zėnė Luci-shtuka mė e madhe nė botė 5.70 m dhe e rėndė 150 kg.
Pėrkthimi i lirė i kėsaj legjende thotė kėshtu: Nė vitin 1497 peshkatarėt lokal nga Liqeni Kaiserwoog kanė nxjerrė nga Liqeni shtukėn 5.70 m dhe tė rėndė 150 kg, nė qafė tė kėsaj shtuke kanė gjetur njė unazė nė tė cilėn shkruante se kėtė peshk me dorė tė vetė e ka lėshuar nė kėtė liqe Kaiser Fridrich Barbarosa nė verėn e vitit 1230.Legjenda mė tutje thotė se shtuka ishte nė tėrėsi e zbardhur nga pleqėria, dhe sipas kėsaj llogarie del se ajo ka jetuar 267 vite.Fotoja e kėsaj shtuke edhe sot ruhet nė muret e kėshtjellės Lautern dhe kjo foto ėshtė furtur edhe nė stemėn e qytetit Kaiserslautern, kurse unaza me tė cilėn ka qenė e vėnė nė qfė tė saj, njė kohė tė gjatė ėshtė ruajtur nė sefin shtetėror, ku pas njė kohe tė gjatė tani asaj nuk i dihen gjurmėt.


Edituar pėr herė tė fundit nga saluki nė Wed May 26, 2010 3:24 pm, edituar 3 herė gjithsej
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Luki
Administrator
Luki

Numri i postimeve : 179
Age : 60
Lokacioni : Prishtinė
Registration date : 30/07/2009

Luci (esox lucius) i Njoftur si SHTUKA Empty
MesazhTitulli: Re: Luci (esox lucius) i Njoftur si SHTUKA   Luci (esox lucius) i Njoftur si SHTUKA EmptyTue Aug 25, 2009 10:58 am

LUCI - SHTUKA
Peshk interesant si nga forma e trupit ashtu edhe nga mėnyra e jetesės, ushqimi i saj dhe sjelljet.Ka trup nė formė tė zgjatur me kokėn e cila tė pėrkujton krokodilin dh me gojėn ngjajshėm me sqepin e patės, ku nė pjesėn e sipėrme ka njė numėr tė konsiderueshėm tė dhėmbėve, kurse nė pjesėn e poshtme i ka 8 palė dhėmbė tė mėdhenjė.
Te Luci nė peraja e shpinės ėshtė mė e tėrhjekur prapa e cila i mundėson lėvizje tė shpejtė nė ujė. Ėshtė shumė e pafalshme nė gjetjen e ushqimit dhe sulmon edhe llojin e vet-lucin mė tė vogėl se vet. Sulmon ēdo gjė qė lėvizė nė ujė, peshqit, bretkocat, kurse Lucat mė tė mėdhenjė sulmojnė edhe shpezėt e kėnetave.. Me plot tė drejtė e quajnė peshkaqen i ujrave tė ėmbla.
Shumzohet nė fillim tė pranverės deri nė prill dhe ikrėn-vezėt i vendos nė cekėtina, nė barishte tė njoma dhe tė thata.Gjatė kohės sė shumzimit nuk tregon interesim pėr ushqim, por mbas kėsaj kohe tregon interesim tė jashtėzakonshėm pėr ushqim, dhe mbas kohės sė shumzimit mund tė shėnohen rezultatet mė tė mira nė peshkim .
Luci sulmon sigurisht vetėm atėherė kur kokėn e ka tė drejtuar nė drejtim tė pjesės sė naltė tė ujit, bishtin e drejtuar nga fundi apo atėherė kur prej cekėtinės ėshtė e drejtuar nė drejtim tė brendėsisė sė ujit.

GJUETIA E LUCIT - SHTUKĖS
Edhe pse ėshtė e shpejtė, gjahun e saj nuk e ndjek gjatė, mė sė shpeshti e fshehur nė afėrsi tė pengesave tė ndryshme e pret gjahun deri nė afėrsi kur ta vlerėsoj se mund ta gjuaj, atėherė sulmon dhe me shpejtėsi marramendėse (e cila nuk mund tė vėrehet me syrin e njeriut) sulmon dhe e nxen gjahun.Disa e quajnė edhe pastrues tė ujrave pasi qė e pastron ujin edhe nga peshqėt e sėmurė, mė pak tė lėvizshėm etj.
Sezona e gjuajtjes sė lucit ėshtė aktive gjatė tėrė vitit, pėrveq kohės sė shumimit tė tyre, por sezona kryesore ėshtė vjeshta.Peshkimi i saj ėshtė i suksesshėm edhe dimrit.
Gjatė sezonės sė verės kur ka peshk tė bardhė mjaft nė lėvizje edhe peshkimi i saj ėshtė mė i vėshtirė, por me ftohjen e ujit, me tėrhjekjen e peshkut nė thellėsi, atėherė peshkimi i Lucit fillon, do tė thotė me vjeshtė.
Pėr peshkim tė saj pėrdoren karreme tė gjalla apo mashtruese, dhe me kapjen e saj ajo lufton ashpėr nė fillim por sė shpejti lodhet. Luci-Shtuka e madhe nėse kapet me grep, din edhe tė kėrcej mbi ujė me qėllim tė kputjes-shkoqjes nga grepi.Si edhe tek tė gjithė peshqit tjerė Lucu-shtuka e kapur duhet mbajtur nėn tension nė mėnyrė qė mos ti lehet hapsirė pėr shkeputje eventuale.
Tek peshkimi me tapė me karrem tė gjallė pėrdoret plumbi i cili mundėson qė karremi mos tė del nė sipėrfaqe tė ujit, por tė zhytet, por mund tė peshkohet edhe ne thellėsi vetėm me plumb pa tapė.Nė vendet ku ka mbeturina, fundi ėshtė me baltė, aty mė i suksesshėm ėshtė pehkimi me tapė.Dihet se Luci karremin, gjahun e gėlltitė nga koka ngadal duke e kthyer kohėn e gjahut nga barku i saj, kėshtu qė nuk duhet ngutur me kontrėn, pasi qė tė ketė sharruar tapa nė ujė, por dikund 5 deri 8 sekonda, atėherė duhet reaguar.Ajo nė lėvizje e pėrbin gjahun, kėshtu qė nesė nuk keni orė me vehte, apo mė sė miri numroni deri nė 8 dhe atėherė reagoni.
Karremin – peshkun e gjallė e therrni nė perajėn e shpinės, nė mėnyrė qė ai mos tė lėndohet nė kurriz dhe tė jetė sa mė i lėvizshėm.Mbi grep (Grepi preferohet me 2 apo 3 krahėsh) vendoset teli i qeliktė ielastik nė mėnyrė qė Luci mos ta kėput, duke e ditur se ka dhėmbė tė mprehtė.
Nė liqene zakonisht vendin mund ta ushqeni me ushqim pėr peshkun e bardhe, sepse kur te grumbullohet peshku i bardhe, luci vie aty me qėllim tė sulmit mbi ta.

KARREMĖT
Si karrem pėrdoret ai lloj peshku i cili mund tė qėndroj mė sė gjati gjallė nė grep, por tek ne pėrdoret ai peshk i cili zihet edhe mė sė lehti pėr tė mos humbur kohė, dhe vendoset nė grep.Mund tė vendoset nė grep edhe bretkoca e gjallė, skrrajat, por edhe njė pjesė e peshkut.

Peshkohet ne te shumten edhe me mashtruese.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Luki
Administrator
Luki

Numri i postimeve : 179
Age : 60
Lokacioni : Prishtinė
Registration date : 30/07/2009

Luci (esox lucius) i Njoftur si SHTUKA Empty
MesazhTitulli: Re: Luci (esox lucius) i Njoftur si SHTUKA   Luci (esox lucius) i Njoftur si SHTUKA EmptyMon Jan 31, 2011 11:53 am

Peshkimi i Lucit nė Sezonin dimėror
Ėshtė e njohur se tė ftohtit dhe ngricat pėrveq qė ftohin ujrat ,ato ftohin edhe dėshirėn pėr peshkim.Pra vetėm ata qė janė kėmbėngulės mund tja dalin dhe tė kenė sukses nė peshkim gjatė stinės sė dimrit.Pra Luci (shtuka)mund lirisht tė mėrr ajėr nė ambientin e tyre nėnujor sepse nė kėtė ambient nuk ėshtė edhe aq ftohtė sa neve na duket sepse edhe kur ne termometri na tregon –10°C, uji jo vetėm qė nuk ėshtė i ngrirė por sipas rregullit ai ėshtė mė i ngrohtė prej 12 deri 15°C mė i nxehtė se ajri.
Nė kėto kushte duke pasur parasysh se organizmi i tyre mė ngadal e pėrpunon ushqimin, Luci mund tė qėndoj pa ushqim disa ditė , por duke u bazuar nė ate se para tyre tani ėshtė koha e pregaditjes pėr shumim ju nevoiten gjithsesi proteinet dhe ushqimi mė shumė se nė ēdo kohė tjetėr.

Zakonisht Lucat (shtukat) mė tė mėdha janėtė gjinisė femrore, dhe nė kėtė periudhė tė qiftimit tė tyre ato grupohen nė numėr tė madh, zakonisht nėse keni vendet e juaja tė preferuar ku keni pėshkuar edhe mė parė, provoni aty, sepse sigurisht se ai vend atyre ju plotėson kushtet e cekura mė lartė, pra rreth qiftimit tė tyre.
Pra, vlen tė provohet .
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Luki
Administrator
Luki

Numri i postimeve : 179
Age : 60
Lokacioni : Prishtinė
Registration date : 30/07/2009

Luci (esox lucius) i Njoftur si SHTUKA Empty
MesazhTitulli: Re: Luci (esox lucius) i Njoftur si SHTUKA   Luci (esox lucius) i Njoftur si SHTUKA EmptyFri Feb 18, 2011 12:23 pm

Peshkimi i Lucit me Mashtruese-Imituese
Shpesh mund te ndodh qe Luci (Shtuka) te sulmoj jo qe te ushqehet por ta mbroj teritorin e vet.Ne kete raste me se miri bejne pune mashtrueset-imitueset ne forme te shtukes se vogel.
Nė kushtet e caktuara kėto imituese tė vet peshkut, pra Lucit, gjatė terhjekjes sė tyre shkaktojnė vibracione nė ujė, dhe edhe pse nė raste tė caktuara mund tė ketė ushqim tė mjaftueshėm, siq mund tė jetė rasti gjatė verės, Luci din qė me agresivitet tė theksuar tė sulmoj kėto mashtruese-imituese, jo qė ka nevojė pėr ushqim, por me qėllim tė mbrojtjes sė teritorit tė saj.
Imitueset e tilla mund tė jenė nė gjatėsi deri 20 cm, mund tė gjenden nė treg nė sasi tė mjaftueshme, luajnė rol vendimtar nė kushtet e pėrcaktuara mė sipėr.

Nevoitet njė taktikė e tėrheqjes sė mashtrueses , kohė pas kohė, pra duke u ndalur dhe duke filluar sėrish me terhjekje tė mashtrueses-imitueses.
Zakonisht Luci nė kėto raste vet therret sepse zakonisht nė kėto situata ai sulmon nė mes tė trupit kundėrshtarin, pra nė kėtė rast aty ku edhe nė mashtruese-imituese ėshtė i vendosur grepi 3 krahėsh, mirėpo me dy tėrhjekje kontra njėra pas tjetrės mund tė sigurohesh se Luci ėshtė therrė mirė.
Preferohet qė nė njė vend tė njėjtė nė thellėsi tė ndryshme ta provojsh dhe nxitėsh Lucin nė sulm, kjo mund tė bėhet nė atė mėnyrė qė gjuajtja e parė tė jetė nėn sipėrfaqe, gjuajtja e dytė dikund ka mesi i thellėsisė, pra edhe gjuajtja e tretė mė nė fund tė thellėsisė. Sigurisht, se do tė ketė sukses nė nxitjen e Lucit nė sulm.
Pra, pas 3 pėrpjekjeve nė nė vend tė caktuar tė pėrshkruara mė sipėr, nėse nuk ka sukses provon nė vend tjetėr, dhe ne kėtė mėnyrė e kontrollon terrenin.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Sponsored content
Luci (esox lucius) i Njoftur si SHTUKA Empty
MesazhTitulli: Re: Luci (esox lucius) i Njoftur si SHTUKA   Luci (esox lucius) i Njoftur si SHTUKA Empty

Mbrapsht nė krye Shko poshtė
 
Luci (esox lucius) i Njoftur si SHTUKA
Mbrapsht nė krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi
Gjeli Kosovar - Kosova Longcrower :: Llojet e Peshkut nė ujrat e ėmbla :: Luci (Esox lucuis L.)-
Kėrce tek: