Gjeli Kosovar - Kosova Longcrower
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue. 
BallinaBallina  ForumForum  KėrkoKėrko  RegjistrohuRegjistrohu  identifikimi  
Tė nderuar anėtarė dhe vizitor, sė shpejti do tė aktivizohet domain-i me emrin gjelikosovar. Ju ftojmė tė sjellni shėnime pėr kėtė rac autoktone si dhe per sportet tjera. Tė nderuar anėtarė megjithėse administratorėt dhe moderatorėt e kėtij forumi do mundohen tė fshijnė ose redaktojnė shkrime tė kundėrshtueshme sa mė parė, mirpo ėshtė e pamundur qė tė rishikohet cdo mesazh. Prandaj ju duhet tė kuptoni se mesazhet e postuara nė kėtė forum janė shprehje e opinionit tė autorit dhe jo tė administratorit, moderatorėve apo webmasterit (pėrvec rasteve kur kėta tė fundit janė autorė tė shkrimeve) dhe ata nuk mund tė mbahen pėrgjegjės.  Ju falenderojme, stafi i forumit !

 

 Karashi i Argjend - "Babushka"

Shko poshtė 
AutoriMesazh
Naki
WebMaster
Naki

Numri i postimeve : 69
Lokacioni : Lipjan
Registration date : 11/09/2007

Karashi i Argjend - "Babushka" Empty
MesazhTitulli: Karashi i Argjend - "Babushka"   Karashi i Argjend - "Babushka" EmptyMon Jan 14, 2008 6:33 pm

Peshk me prejardhje nga Kina si peshk i shumuar shumė, Jeton nė cdo ujėra mbėrrin peshėn deri nė 3 Kg . Mė sė shumti peshkohet me skrraja, Krimba, Buk etj.
Karashi i Argjend - "Babushka" Babusk10 Karashi i Argjend - "Babushka" Karas10
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://www.nasergashi.com
Blerim Dermaku
Moderator
Blerim Dermaku

Numri i postimeve : 27
Age : 34
Registration date : 12/01/2010

Karashi i Argjend - "Babushka" Empty
MesazhTitulli: Re: Karashi i Argjend - "Babushka"   Karashi i Argjend - "Babushka" EmptyThu Jan 28, 2010 3:30 pm

Karashi i Argjendt

Ky peshk esht nje peshk shum i kendeshem dhe robust apo rrezistent i pelqen apo ndryshe i preferon ujrat e qeta si liqejt ku ka deshir te jetoj ne vende ku ka bim ne uje por kjo nuk do te thot se nuk jeton ne lumenj sepse ky peshk gjindet edhe ne lumenj me shpejtesi te ujit jo aq te madhe.
Pershkak se mund te rrezistoj shum ky peshk mund te gjindet edhe ne ujra me shum pak oksigjen gati gjithkund mund te jetoj ose ndryshe me thon te mbijetoj nese uji thohrt ku peshk mund te futet ne lloq dhe te mbijetoj disa dit ky peshk mund te mbijetoj deri ne gjasht dit pa oksigjen kjo osht nje karakteristik shum e madhe e tij.

Gjat kohes se dimrit ky lloj peshku futet ne lloq ne nje lloj gjumi dimror ky edhe nese ngrihet nga akulli mund te mbijetoj dhe ne ate moment qe tja nis ngritja e temperaturave ky peshk ringjallet ne jet kjo osht shum inderesante.

Ky peshk i takon familjes se krapit apo Cyprinidae mesatarja e madhesis se tyre eshte 20 deri 35 cm po mund te arrijn edhe nje madhesi prej 50 cm dhe 3 kg pesh.

Ky peshk ne uje ushqehet prej gjallasave te ndryshme te vogla ne uje kur ta arrij moshen tre apo kater vjeqare dhe gjatesin 10 deri 15 cm ky peshk osht i gatshem per shumezim ky peshk shumohet ne ver prej muajit mai deri ne korrik femra i lidh vezet ne bim te ujit ka 150.000 deri ne 300.000 veze qe jan 1 mm deri ne 1.5 mm te medha dhe nvarsisht prej temperatures se ujit vezet qelin mas 3 apo 7 diteve.

Ky peshk eshte i perhapur ne ter europen perveq ne spanj , ne mes te italise dhe ne italin jugore dhe ne finlanden veriore ne keto vende nuk gjindet ndersa ne tjerat vende te europes po prejardhja e tyre nuk dihet me siguri po mendohet te jet europa lindore dhe azia.

Mas miri kapet me skrranja dhe krimba po edhe me buk mundesh me e kap un per veti e peshkoj me feeder me krimba dhe skrranja.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
 
Karashi i Argjend - "Babushka"
Mbrapsht nė krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi
Gjeli Kosovar - Kosova Longcrower :: Llojet e Peshkut nė ujrat e ėmbla :: Karashi i Argjendt (Carassius carassius)-
Kėrce tek: