Gjeli Kosovar - Kosova Longcrower
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue. 
BallinaBallina  ForumForum  KėrkoKėrko  RegjistrohuRegjistrohu  identifikimi  
Tė nderuar anėtarė dhe vizitor, sė shpejti do tė aktivizohet domain-i me emrin gjelikosovar. Ju ftojmė tė sjellni shėnime pėr kėtė rac autoktone si dhe per sportet tjera. Tė nderuar anėtarė megjithėse administratorėt dhe moderatorėt e kėtij forumi do mundohen tė fshijnė ose redaktojnė shkrime tė kundėrshtueshme sa mė parė, mirpo ėshtė e pamundur qė tė rishikohet cdo mesazh. Prandaj ju duhet tė kuptoni se mesazhet e postuara nė kėtė forum janė shprehje e opinionit tė autorit dhe jo tė administratorit, moderatorėve apo webmasterit (pėrvec rasteve kur kėta tė fundit janė autorė tė shkrimeve) dhe ata nuk mund tė mbahen pėrgjegjės.  Ju falenderojme, stafi i forumit !

 

 Paisjet dhe peshkimi i sukseshėm

Shko poshtė 
AutoriMesazh
Naki
WebMaster
Naki

Numri i postimeve : 69
Lokacioni : Lipjan
Registration date : 11/09/2007

Paisjet dhe peshkimi i sukseshėm Empty
MesazhTitulli: Paisjet dhe peshkimi i sukseshėm   Paisjet dhe peshkimi i sukseshėm EmptyMon Jan 14, 2008 7:28 pm

Pse duhet tė investoni nė marka tė ashtuquajtura me cilėsi tė mirė, kur mund tė merrni “pajisje” nga tregjet apo tezgat e tregut ēam, paksa vende tė dyshimta, por tė nevojshme pėr njė peshkim tė mbarė. Nuk do tė bėni asgjė nė qoftė se ende vrisni mendjen pse ai tjetri ka pajisje mė tė shtrenjta. As peshkut nuk i intereson kjo gjė! Pėr tė mos u bėrė ju protagonisti i ditės qė tė ziheni pėr vendin ku do tė peshkoni, ONE ju rekomandon nė kėtė fillim sezoni tė gjuetisė sė peshkut, “tė mblidhni mendjen” dhe tė zgjidhni kallamin me freksion qė mendoni se ju shėrben mė sė miri:

Kallami
Si kallama tė mirė ju rekomandojmė: pėr njė peshkim tė lehtė, nė vende qė gumėzhijnė dhe plot me grepa ėshtė i kėshillueshėm njė kallam teleskopik prej 5 - 7 m.
Pėr peshkimin me karrem: kallami prej 2,10 - 2,40 m, me aksion maksimal prej 50 gr.
Pėr njė peshkim tė mesėm nė lumenj apo pėrrenj: kallam prej 3,50 - 4,50 m, me aksion prej 30 - 60 gr.
Pėr peshim tė rėndė me plumbēe, nė liqen apo det: kallam prej 4 m, me aksion prej 100 - 120 gr.
Pėr ngjala apo peshq me forma gjatėsore: kallami prej 4,50 - 5,40 m me aksion prej 200 - 450 gr.
Ėshtė e rekomandueshme tė niseni me rrathė prej 2 - 3 elementesh, pėr tė pasur sa mė shumė avantazhe pėr sa i pėrket pėrdorimit nė mėnyrė qė tė ulet fėrkimi dhe mė ekzakt i sė parės nė kthesėn fundore tė kallamit (mė pak tė rrethit sė parė te doreza).

Rrotullat
Rekomandohen tė merrni rrotulla me maksimum 4 rrula – nga ato qė janė tė pėrbėra nga koronė dhe pinion.
Ėshtė mirė gjithashtu, tė keni rrotulla prej materiali metalik (tambur metalik), pasi kjo e tėrheq mė mirė fildispanjėn. Dhe kuptohet, ėshtė nė dorėn tuaj tė mbani rrotulla tė madhėsive tė ndryshme, ndėrsa numri i tyre duhet tė jetė i njėjtė me atė tė kallamave.

Fildispanja
Kėtu ngelet ēdo gjė nė dorėn tuaj, nė funksion tė kallamave dhe tė rrotullave qė keni nė administrim. Gjithashtu, vendi ku do tė peshkoni ėshtė tepėr i rėndėsishėm pėr zgjedhjen e fildispanjės. Bėhuni i vendosur nė funksion tė llojit qė do tė zgjidhni: me pluskim, me plumbēe, wobler apo twister. Nė funksion tė gjithė kėtyre, fildispanja mund tė jetė nga 0,12 deri nė 0,50.

Kėshilla praktike
1.Peshku i freskėt mund tė verifikohet: nė qoftė se do tė vihet nė njė vaskė me ujė dhe bie poshtė, do tė thotė se ėshtė i mirė.

2.Nė qoftė se peshku i freskėt mban shumė erė, mbahet 1 orė nė ujė tė ftohtė dhe uthull (2-3 lugė uthull nė 1 litėr ujė).

3.Nė pėrgatitjen e havjarit (vezėve tė peshkut) ėshtė mirė tė pėrdorni me patjetėr ujė mineral apo ujė sifon tė ftohtė, pasi i bėn mė tė shkrifėta.

4.Krapi ka halėn e shtyllės kurrizore nė formė trekėndore me shije tė hidhur, pikėrisht e ndodhur nė vendin ku lidhet shtylla kurrizore me kokėn, mė shumė; kjo duhet hequr pėrpara nxjerrjes sė peshkut nė tavolinė.

5.Krapimund tė pastrohet nga luspat mė lehtė nė qoftė se zhytet nė ujė tė zjerrė pėr disa sekonda.

6.Pėr tė ruajtur ėmbėlsinė e peshkut, peshku i pastruar nuk mbahet nė ujė por shpėlahet shpejt.

7.Peshku nė zgarrė mund tė fėrgohet vetėm me verė tė bardhė; vera e kuqe i jep peshkut njė shije tė keqe.

8.Peshku pastrohet lehtė nga luspat, nė qoftė se e futim nė ujė tė vakėt dhe mė pas me ujė tė ftohtė me presion.

9.Nė pėrgatitjet me peshk shėrbehet vetėm verė e bardhė shqeto.

Pėr garniturat me peshk shėrbehet vetėm nė pjata ovale. Mund tė rrethohet peshku nga fletė tė vogla majdanozi tė shoqėruara me limonė dhe ullinj.

10.Vezėt e peshkut mund tė ruhen lehtėsisht tė pėrziera me shumė kripė.

11.Pėrpara se ta skuqni peshkun, njomeni paksa nė lėngun e njė limoni. Nė kėtė mėnyrė, peshku do tė bėhet mė i fortė dhe nuk do tė shkėrmoqet.

12.Kripa dhe thartėsirat bėjnė qė peshku tė koagulohet mė shpejt dhe substancat albuminoide tė tij tė mos ndahen pjesė-pjesė.

13.Njėherėsh i ngrirė, peshku nuk mund tė futet sėrish nė frigorifer. Jo vetėm qė humb cilėsitė ushqyese, por nuk ka as shije
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://www.nasergashi.com
Blerim Dermaku
Moderator
Blerim Dermaku

Numri i postimeve : 27
Age : 34
Registration date : 12/01/2010

Paisjet dhe peshkimi i sukseshėm Empty
MesazhTitulli: Re: Paisjet dhe peshkimi i sukseshėm   Paisjet dhe peshkimi i sukseshėm EmptyWed May 19, 2010 9:26 pm

Grepat:

Paisjet dhe peshkimi i sukseshėm I209169128910343
Paisjet dhe peshkimi i sukseshėm Grepatmenumra
Paisjet dhe peshkimi i sukseshėm Tegrepeshi
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
 
Paisjet dhe peshkimi i sukseshėm
Mbrapsht nė krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi
Gjeli Kosovar - Kosova Longcrower :: Tema tė ndryshme rreth peshkimit :: Paisje Peshkimi-
Kėrce tek: