Gjeli Kosovar - Kosova Longcrower
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue. 
BallinaBallina  ForumForum  KėrkoKėrko  RegjistrohuRegjistrohu  identifikimi  
Tė nderuar anėtarė dhe vizitor, sė shpejti do tė aktivizohet domain-i me emrin gjelikosovar. Ju ftojmė tė sjellni shėnime pėr kėtė rac autoktone si dhe per sportet tjera. Tė nderuar anėtarė megjithėse administratorėt dhe moderatorėt e kėtij forumi do mundohen tė fshijnė ose redaktojnė shkrime tė kundėrshtueshme sa mė parė, mirpo ėshtė e pamundur qė tė rishikohet cdo mesazh. Prandaj ju duhet tė kuptoni se mesazhet e postuara nė kėtė forum janė shprehje e opinionit tė autorit dhe jo tė administratorit, moderatorėve apo webmasterit (pėrvec rasteve kur kėta tė fundit janė autorė tė shkrimeve) dhe ata nuk mund tė mbahen pėrgjegjės.  Ju falenderojme, stafi i forumit !

 

 Fleteverdha

Shko poshtė 
AutoriMesazh
Blerim Dermaku
Moderator
Blerim Dermaku

Numri i postimeve : 27
Age : 34
Registration date : 12/01/2010

Fleteverdha Empty
MesazhTitulli: Fleteverdha   Fleteverdha EmptyTue Jan 12, 2010 6:54 pm

Fleteverdha apo Scardinius erythrophthalmus :

Kete lloj peshku mund ta gjejm pothuajse ne ter evropen ky lloj peshku nganjeher osht veshtir te dallohet nga sykuqja po prap se prap mund ta dallojm e ktu po e ceki pak pamjen e kti peshku :
Shpinen dhe koken e ka te gjelbert dhe ngjyr hiri,anet e tij deri te barku jan te sckelqyeshme ne ngjyr mesingu cdo flet ne maje ka ngjyr te portokallt deri ne ngjur te kaft por fletat ne vete kan ngjyr te kuqe te fort.
Madhesia e saj osht perafersisht 25 - 35 cm por mund te arrij deri ne 45 cm.
Fleteverdhat rrall peshojn ma shum se 3 kg.
Ky lloj peshku jeton 9 deri ne 10 vite por e kan kap diku ne evrope nje eksemplar qe i ka pas 17 vite po kjo osht shum shum e rrall.
Ky lloj i peshkut sikurse edhe sykuqi jeton ne bashkesi dhe jeton ne ujra qe kan shum gjelbrim apo ne ujra qe kan shum bim dhe ku fundi i ujrave osht i but keta peshq zakonisht rrin ne mes te ujit apo afer siperfaqes se ujit por ne dimer ata shkojn edhe ne thellesi.
Kohen e shumimit e kan prej muajit mai deri ne Korrik.
Keta peshq zakonisht ushqehen prej bimeve te ujit por edhe prej krimbave apo insekteve te ndryshem .
Menyrat mat mirat per kpjen e saj eshte peshkimi me tape te holla apo peshkimi me miza te terta .
Kete lloj peshku osht mas miri me e peshku ne kohen e veres ne ditet te nxehta por osht mir me e ushqy pak me do topa te bukes para se tja nisim peshkimit dhe duhet te ruhemi qe topat te jen ma te vegjel qe mos ta trembim peshkun.
Si ushqim per kapjen e tij me grep mas miri perdorne kallomoqin,krimbat apo skrraja te vogla.
Muajt ma te mir per gjuajtjen e fleteverdhes jan muajt : Mai,Qershor,Gusht dhe shtator ku koha ma e mir per peshkim osht mengjesi i hershum dhe oret e fillimit te akshamit apo mbremjes.
Fleteverdha osht shum peshk rrezistent dhe rrobust por osht e ndjeshme ndaj papastertive organike .


Edituar pėr herė tė fundit nga Blerim Dermaku nė Tue Jan 12, 2010 7:03 pm, edituar 1 herė gjithsej (Reason for editing : kam gabu pak e kjo osht arsyja per editing)
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Blerim Dermaku
Moderator
Blerim Dermaku

Numri i postimeve : 27
Age : 34
Registration date : 12/01/2010

Fleteverdha Empty
MesazhTitulli: Fleteverdha   Fleteverdha EmptyTue Jan 12, 2010 6:56 pm

Fleteverdha Fleteverdha


Edituar pėr herė tė fundit nga Blerim Dermaku nė Tue Jan 12, 2010 8:53 pm, edituar 2 herė gjithsej (Reason for editing : kjo osht fotoja e vertet e fleteverdhes kjo osht arsya)
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Blerim Dermaku
Moderator
Blerim Dermaku

Numri i postimeve : 27
Age : 34
Registration date : 12/01/2010

Fleteverdha Empty
MesazhTitulli: 000000   Fleteverdha EmptyTue Jan 12, 2010 8:54 pm

Fleteverdha Rotfeder2Fleteverdha Rotfeder1


Edituar pėr herė tė fundit nga Blerim Dermaku nė Thu Jan 14, 2010 11:11 pm, edituar 5 herė gjithsej (Reason for editing : 000000)
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Sponsored content
Fleteverdha Empty
MesazhTitulli: Re: Fleteverdha   Fleteverdha Empty

Mbrapsht nė krye Shko poshtė
 
Fleteverdha
Mbrapsht nė krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi
Gjeli Kosovar - Kosova Longcrower :: Llojet e Peshkut nė ujrat e ėmbla :: Fletėverdha (Scardinius Erythrophthalmus)-
Kėrce tek: