Gjeli Kosovar - Kosova Longcrower
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue. 
BallinaBallina  ForumForum  KėrkoKėrko  RegjistrohuRegjistrohu  identifikimi  
Tė nderuar anėtarė dhe vizitor, sė shpejti do tė aktivizohet domain-i me emrin gjelikosovar. Ju ftojmė tė sjellni shėnime pėr kėtė rac autoktone si dhe per sportet tjera. Tė nderuar anėtarė megjithėse administratorėt dhe moderatorėt e kėtij forumi do mundohen tė fshijnė ose redaktojnė shkrime tė kundėrshtueshme sa mė parė, mirpo ėshtė e pamundur qė tė rishikohet cdo mesazh. Prandaj ju duhet tė kuptoni se mesazhet e postuara nė kėtė forum janė shprehje e opinionit tė autorit dhe jo tė administratorit, moderatorėve apo webmasterit (pėrvec rasteve kur kėta tė fundit janė autorė tė shkrimeve) dhe ata nuk mund tė mbahen pėrgjegjės.  Ju falenderojme, stafi i forumit !

 

 Abramis Brama

Shko poshtė 
AutoriMesazh
Blerim Dermaku
Moderator
Blerim Dermaku

Numri i postimeve : 27
Age : 34
Registration date : 12/01/2010

Abramis Brama Empty
MesazhTitulli: Abramis Brama   Abramis Brama EmptyFri Jan 22, 2010 4:57 pm

Abramis Brama Abrami10
Abramis Brama (Deverika)
I takon Familjes se Krapi (Cyprinidae) nen familjes se (Leuciscinae) mund te arrij madhesi 30 deri 50 cm por ne rast te veqant mundet me arrit edhe madhesi deri ne 85 cm dhe mund te kete pesh deri ne 7 kg.
Ky peshk gjindet ne ter europen por edhe ne kosove e me shumic ne badofc ne liqenin e badofcit ky peshk ushqehet prej krimbave te lloqit prej kermillave ne lloq te but ne uj por ushqehet edhe prej bimeve te ujit planktonit etj.
Ky lloj peshku mas shumti gjindet ne liqe ku mundet me formu grupe te medha keta peshq formojn rrug ushqyese ne uj dhe ne kohet e caktume te dites shkojn neper ato rrug dhe ushqehen shum leht munesh me i vrejt ne ujra te cekta sepse kur te ushqehen dalin fluska ne siperfaqe te ujit.
Shumimi i keti peshku ja nis prej prilli deri ne korrik .
Ky peshk mas miri kapet me tape dhe me feeder korp ushqyese dhe si ushqim per me e peshku mas miri osht me perdor krimba, skrranja apo kokerr kallamoqi.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Blerim Dermaku
Moderator
Blerim Dermaku

Numri i postimeve : 27
Age : 34
Registration date : 12/01/2010

Abramis Brama Empty
MesazhTitulli: Re: Abramis Brama   Abramis Brama EmptyMon Aug 09, 2010 4:02 pm

Pershendetje tegjith juve peshkatar sportiv rekreativ

-Desha te ceki edhe diqka rreth peshkimit te deverikes siq e dim tegjith ne duhet me e ushqy vendin ku dojm me peshku dhe edhe ketu mund te varet se a kemi me qen te sukseseshem ne peshkim apo jo une ju kisha preferu e me perdor ushqim qe perbehet prej partikujve shum te vegjel qe peshku te haj ushqim po ai te mos ngopet qe ne te kemi mundesi me nxerr sa ma shum prej tyne , dhe edhe nje gje ju kisha lut qe mos te merrni me vete qka mund te kapni po merrni aq sa ju duhet per qef dhe tjert peshqi qe i keni kap leshoni prap qe ata te jetoin te lir dhe mos i merrni peshqit shum te vegjel me vete psh. krapat e vegjel ,deverikat shtukat e vegjela e tjer .
Ta ruajm natyren qe te kemi sa ma shum prej saj mu ma merr mendja qe vet dalja ne peshkim osht kenaqesi dhe jo veq ajo se sa tmundesh me nxon e me marr sepse po te marrim me vete secilin peshk qe e peshkojm nje dit te mir nuk do te ket me peshqi per te peshkuar pra knaquni peshkoni dhe ruane peshkun qe ta kemi sa ma gjat per ta peshkuar.

Tung kalofshit mir dhe QELLOFSHIT ................ ... .
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Blerim Dermaku
Moderator
Blerim Dermaku

Numri i postimeve : 27
Age : 34
Registration date : 12/01/2010

Abramis Brama Empty
MesazhTitulli: Re: Abramis Brama   Abramis Brama EmptyWed Aug 18, 2010 10:51 pm

Pershendetje juve peshkatar te nderuar

Une deshta me thon se sa i perket peshkimit te deverikes jam kenaq kete vit kam kalu shum mir dhe mu sot kam qen ne peshkim te deverikes ne Badofc dhe ka punu mrekullueshem edhe pse ishin te voglatato qe punojshin jom knaq sepse me te vertet badofci si liqe ka nje fond te mrekullueshem te peshkimit dhe kenaqet njeri tu peshku edhe babushka ka punu shum mir sot, po ju kisha lut tegjith juve qe ti leshoni peshqit qe i keni kap gjat peshkimit pasi qe ta perfundoni peshkimin sepse kjo veq e rrit fondin e tyne dhe ne kenaqemi hala ma shum gjat peshkimit pra kaloni mir te gjith ju peshkatar sportiv rekreativ te republikes se Kosoves dhe QELLOFSHI. Abramis Brama Icon_wink
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Sponsored content
Abramis Brama Empty
MesazhTitulli: Re: Abramis Brama   Abramis Brama Empty

Mbrapsht nė krye Shko poshtė
 
Abramis Brama
Mbrapsht nė krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi
Gjeli Kosovar - Kosova Longcrower :: Llojet e Peshkut nė ujrat e ėmbla :: Llojet tjera tė peshkut-
Kėrce tek: