Gjeli Kosovar - Kosova Longcrower
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue. 
BallinaBallina  ForumForum  KėrkoKėrko  RegjistrohuRegjistrohu  identifikimi  
Tė nderuar anėtarė dhe vizitor, sė shpejti do tė aktivizohet domain-i me emrin gjelikosovar. Ju ftojmė tė sjellni shėnime pėr kėtė rac autoktone si dhe per sportet tjera. Tė nderuar anėtarė megjithėse administratorėt dhe moderatorėt e kėtij forumi do mundohen tė fshijnė ose redaktojnė shkrime tė kundėrshtueshme sa mė parė, mirpo ėshtė e pamundur qė tė rishikohet cdo mesazh. Prandaj ju duhet tė kuptoni se mesazhet e postuara nė kėtė forum janė shprehje e opinionit tė autorit dhe jo tė administratorit, moderatorėve apo webmasterit (pėrvec rasteve kur kėta tė fundit janė autorė tė shkrimeve) dhe ata nuk mund tė mbahen pėrgjegjės.  Ju falenderojme, stafi i forumit !

 

 Derri i egėr (Sus scrofa)

Shko poshtė 
AutoriMesazh
Naki
WebMaster
Naki

Numri i postimeve : 69
Lokacioni : Lipjan
Registration date : 11/09/2007

Derri i egėr (Sus scrofa) Empty
MesazhTitulli: Derri i egėr (Sus scrofa)   Derri i egėr (Sus scrofa) EmptyThu Dec 16, 2010 7:20 pm

Derri i egėr (Sus scrofa) Images10Paraardhės i shumicės sė llojeve tė derrave shtėpiakė. Gėzofi i tyre ėshtė nė ngjyrė kafe tė errėt. Kėlyshėt kanė vija mė tė errėta nė gjithė gjatėsinė e trupit, ndėrsa meshkujt kanė njė krifė tė fortė dhe njė dhėmb tė dalė nė nofullėn e sipėrme. Specia mund tė ngatėrrohet vetėm me derrat shtėpiakė qė largohen nga shtėpitė pėr nė pyll.Specie jo e kėrcėnuar, por numri i individėve tė tyre nė rajon ėshtė nė zbritje. Takohet mė sė shumti nė zonat kufitare tė rajonit. Pėrhapja dhe habitati: Derri i egėr ka njė shtrirje tė gjerė dhe ndeshet nė pjesėn mė tė madhe tė Europės. Gjendet edhe nė rajon. Jeton nė pyje, fusha me bar, zona bujqėsore, etj. Derri i egėr ha gjithēka: fara, fruta, rrėnjė, kėrpudha, krimba etj.Lėviz natėn dhe ditėn. Shumohet njė herė nė vit, nė pranverė. Bėn 3-12 kėlyshė qė zhvillohen shpejt dhe ndjekin nėnėn e tyre. Zakonisht, maturimi ndodh nė vitin e dytė. Jetojnė deri nė 20 vjet.
Burimi: Wikipedia. Enciklopedia e Lirė
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://www.nasergashi.com
rusi

rusi

Numri i postimeve : 9
Registration date : 16/10/2009

Derri i egėr (Sus scrofa) Empty
MesazhTitulli: Re: Derri i egėr (Sus scrofa)   Derri i egėr (Sus scrofa) EmptyTue Jan 25, 2011 3:18 pm

derri i eger osht shum atraktiv ne gjyeti sepse konsiderohet prej
kafsheve mat mdhaja te pyllit ton une per veti kam dal shum per gjyetin e
derrit dhe osht mjaft interesante gjyetija e ti ne vitin 2008 10
dhjetor kam qen ne fshatin tim ne ballaban komun e prishtines GOLLAk dhe
te gjith ne e kemi tradit familjare gjyetin dhe peshkimin dola per
gjyeti dhe e pam qe kishin kputur rrugen disa derra te medhenj zagari i
races Ballkanc i ra ne trag ose ne gjurm dhe filloj ndjekja e tyre pas
nje ndjekje diku rreth 3 ore u afruan derrat une isha me agjin tim dhe
ma bon me shenj qe ti gjuaj un i pari me qen se nuk kisha vra asnjeher
derr te eger duke i ndjekur zagart edhe aty e pash ni derr qe u nda nga
grupi dhe ish mjaft i madh athere e morra ne shenj dhe me nje fishek
arrita ta ndal derrin 2 Metra te madh dhe aj derr kishte dikun peshen rreth 250 kg dhe ja ni foto nese osht e mundshme me e postu
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
 
Derri i egėr (Sus scrofa)
Mbrapsht nė krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi
Gjeli Kosovar - Kosova Longcrower :: Kafshėt dhe Shpezėt :: Kafshėt e egra-
Kėrce tek: