Gjeli Kosovar - Kosova Longcrower
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue. 
BallinaBallina  ForumForum  KėrkoKėrko  RegjistrohuRegjistrohu  identifikimi  
Tė nderuar anėtarė dhe vizitor, sė shpejti do tė aktivizohet domain-i me emrin gjelikosovar. Ju ftojmė tė sjellni shėnime pėr kėtė rac autoktone si dhe per sportet tjera. Tė nderuar anėtarė megjithėse administratorėt dhe moderatorėt e kėtij forumi do mundohen tė fshijnė ose redaktojnė shkrime tė kundėrshtueshme sa mė parė, mirpo ėshtė e pamundur qė tė rishikohet cdo mesazh. Prandaj ju duhet tė kuptoni se mesazhet e postuara nė kėtė forum janė shprehje e opinionit tė autorit dhe jo tė administratorit, moderatorėve apo webmasterit (pėrvec rasteve kur kėta tė fundit janė autorė tė shkrimeve) dhe ata nuk mund tė mbahen pėrgjegjės.  Ju falenderojme, stafi i forumit !

 

 Gjeli Kosovar

Shko poshtė 
Shko tek faqja : 1, 2, 3 ... 11, 12, 13  Next
AutoriMesazh
Luki
Administrator
Luki

Numri i postimeve : 179
Age : 61
Lokacioni : Prishtinė
Registration date : 30/07/2009

Gjeli Kosovar Empty
MesazhTitulli: Gjeli Kosovar   Gjeli Kosovar EmptyThu Jan 06, 2011 1:23 am

Gjeli Kosovar Photo-10
Gjeli Kosovar - Kosova Longcrower
Lexues te nderuar
Sipas Vendimit nr.5034 /14 te dates te dates 15.10.2014 tė Ministrisė sė Mjedist dhe Planifikimit Hapėsinor tė Republikės sė Kosovės eshte Shpallė nen mbrojtje ligjore  Raca e Gjelit Kosovar Kėndimgjate si lloj vendor I zbutur, bazuar nė dispozitat e Ligjit mbi mbrojtjen e natyres.
Raca e Gjelit Kosovar Kėndimgjate eshte e regjistruar ne Regjistrin pėr Vlerat e mbrojtura tė Natyrės tė cilin e mbane Ministria e Mjedist dhe Planifikimit Hapsinor dhe Instituti i Kosovės pėr Mbrojtjen e Natyrės.


Edituar pėr herė tė fundit nga Luki nė Tue Oct 21, 2014 2:31 pm, edituar 1 herė gjithsej
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
skender bajraktari

skender bajraktari

Numri i postimeve : 38
Age : 67
Registration date : 08/01/2011

Gjeli Kosovar Empty
MesazhTitulli: Re: Gjeli Kosovar   Gjeli Kosovar EmptySat Jan 08, 2011 11:56 pm

Se pari Ju pergezoj per kete forum i cili ka qene i nevojshem para shum kohesh dhe tash e tutje eshte mire qe te gjithe adhuruesit e kesaj rase specifike te kyqen dhe te komentojn per kete bukurosh te kosoves sa per fillim ja nje kenge te bukur te ketij bukuroshi kosovar
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Luki
Administrator
Luki

Numri i postimeve : 179
Age : 61
Lokacioni : Prishtinė
Registration date : 30/07/2009

Gjeli Kosovar Empty
MesazhTitulli: Re: Gjeli Kosovar   Gjeli Kosovar EmptyTue Jan 11, 2011 9:53 pm

Gjeli Kosovar kėndimgjatė

Gjeli Kosovar kėndimgjatė ėshtė racė e pulave burimore autoktone nė Republikėn e Kosovės.
Ėshtė e njohur se paraardhėsit tanė Ilirėt kanė qenė tė njohur pėr kultivimin e racave tė pastėrta dhe qė ata kryesisht i kanė meritat mė tė mėdha pėr racat e shpezėve dhe shtazėve shtėpiake tė shumicės sė vendeve tė Ballkanit, e sidomos tė atyre hapsirave ku ata kanė jetuar.
Kjo racė burimore e pulave mban preardhjen nga Drenica dhe nė shumicėn e rasteve ėshtė quajtur Gjeli i Drenicės.Fshatrat e Drenicės tė cilat kanė qenė mė tė populluara me kėtė racė pulash kanė qene: Trsteniku, Likoshani, Vrbovci,Polaci etj. Vende ku kėtė racė e kanė kultivuar fshatarėt dhe kjo ėshtė pėrcjellur nga gjenerata nė gjeneratė deri nė ditėt e sotme, kurse mė vonė dhe tani entuziastėt dhe kultivuesit e kėsaj race e kultivojnė kėtė racė edhe nėpėr qytete siq janė; Drenas, Skenderaj, Pristina,Vushtrri, Mitrovica,Gjilanė,Pejė dhe Gjakovė
Varėsisht me shpėrndarjen e tij nėpėr qytete varėsisht nga ajo se ku dhe kush ka hasur nė ekzemplar tė kėsaj race nga mosnjohja e ka shtrembėruar edhe emėrtimin. Kjo racė ėshtė e shpėrndarė edhe nė viset tė tjera tė Ballkanit pėrmes entuziastėve.Tani mund tė gjendet edhe nė Maqedoni (Tetovė,Shkup), Bosnjė (Sarajevė,Foq,Zavidoviq), nė Treg Tė Ri (N.Pazar) Preshevė e Bujanoc, ku adhuruesit kanė marrė egzemplerė tė tyre nga kultivuesit kosovarė.
Gjeli Kosovar Kėndimgjatė e ka ekskluzivisht ngjyrėn e zezė, mund tė ketė edhe ngjyrėn e zezė por nė krahė disa pupla mund ti ketė me ngjyrė tė kuqe apo ngjyrė ari, kurse pula e gjelit Kosovar nė tė gjitha rastet ėshtė e zezė.Me vjetrimin e tyre mund tė marrin ndonjė pikė tė bardhė nėpėr pupla qė ėshtė shenjė e vjetėrsisė-mplakjes sė tyre.
Bishtin e mbajnė drejt(horizontal me trupin) me disa pupla mė tė zgjatura ne formė shpate, kokėn e kanė me kapelė karakteristike (Kaqurotė) dhe mbi hundė mund tė ketė 2 brinjė simetrikė tė shkurtėr, sikurse brinjėt e dhisė apo mund edhe mos te ketė fare.Sqepin e ka ngjyrė verdhė (ngjyrė ari) e mund tė ketė edhe me sqep te bardhė, ndėrsa kėmbėt i ka kryesisht ngjyrė tė ullirit por edhe mund te ketė edhe ngjyrėn e hirtė.
Shumicėn e rasteve kaqurota (quba) e tyre ėshtė shpic e kthyer para.
Egzemplarėt tė cilėt i kanė kėmbėt e gjelbėrta patjetėr se e kanė edhe sqepin e verdhė- ngjyrė ari dhe gjatėsia e kėngės sė tyre e arrin dhe ka raste tė tejkalimit tė 1 minuti.
Zogjėt e vegjėl tė tyre kur lindin dhe deri sa nuk mbushen me pupla e kanė ngjyrė kafe e mbyllėt ( braon)

Pulat e kėsaj race nė vitin e parė bajnė shumė ve, kurse me mplakjen e tyre e zvoglojnė sasinė e veve 50 – 70 nė vit. Kjo racė e pulave i takon racave qė bajnė kryesisht pak ve.

Me trajtimin e tyre me medikamente bashkėkohore, dhe ushqim kalorik ėshtė dėshmuar se edhe te kjo race e ka pėrmirsuar dukshėm pėrformancėn e saj nė aspektin e vezėve.
Pulat bien klluq kohė pas kohe jo sikurse racat e tjera, por kur bien klluq mirė i udhėheqin dhe i ruajnė zogjėt e tyre. Bajnė ve shumė vite me radhė, dhe me vite edhe madhėsia e veve tė tyre smadhohet.
Gjelat fillojnė kėndimin nė muajin 5-7 tė jetės, ndėrsa pulat diku muajin e 8 fillojnė tė bėjnė ve.Gjelat mbėrrijnė madhėsi tė ndryshme 2.4 deri 3,250 kg, ndėrsa pulat prej 1,5 – 2 - 2,5 kg.
Tiparet kryesore tė kėsaj race janė kėndimi i gjatė melodik, gjatėsia e njė kėndimi pra mund tė jetė 20 sek.deri 1 minut dhe mund ta tejkaloj minutėn.
Zėri i kėngės sė tyre zakonisht ėshtė i gjatė dhe ka tonalitet tė ulėt. Kėto karakteristika janė nė gjenet e kėsaj race e qė asnjė racė tjetėr ne botė nuk ėshtė identike me kėtė racė.
Gjatė temperaturave tė lartė tė verės preferohet mbajtja nė ndonjė vend mė tė freskėt sepse ka raste tė qė duke kėnduar edhe mund tė ngordh.
Edhe pula e gjelit Kosovar Kėndimgjatė kėndon- lėshon zė melodik tė gjatė sidomos kur bėjnė ve
Gjeli Kosovar Kėndimgjatė kategorizohet nė racėn e Pulave Kėndimgjatė apo Longcrowers (nė gjuhėn angleze).

Standardi punues pėr Gjelin Kosovar Kėndimgjatė

Gjeli

Forma: i zgjatur , shpinėn e zgjatur pak tė lakuar, qėndrim krenar, qėndrim tė lartė, elegant, koka pak mė e lartė nė raport me majėn e bishtit.
Trupi: i zgjatur, elegant, me konstrukcion tė lehtė dhe tė fortė.
Lartėsia: shpina 36-38 cm, koka 60 - 62 cm.
Pesha: prej 2.4 kg do 3.250 kg
Koka: proporcionalisht me trupin, ėshtė me kaēurotė (kapelė-qubė). Quba mund tė jetė nė forme tė nė formė tė shkronjės V e kthyer para (shpic), mund tė jetė pjesėrisht para pjesėrsiht prapa, por mund tė jetė edhe prapa.
Sqepi: mesatarisht i gjatė, i fortė,butė i lakuar teposhtė me ngjyrė tė verdhė (ngjyrė ari) apo i bardhė. Nė fund tė sqepit mund tė ketė dy brinjė tė theksuar apo tė mbuluar nga quba, apo edhe mund tė mos ketė fare brinjė.Nė mes sqepit dhe qubės mund te ketė si pikė (oazė)e theksuar butė e mishit
Laprat: nė proporcion me kokėn, mund tė jenė edhe pak mė tė theksuar-zgjatur, ngjyrė tė kuqė tė theksuar.
Fytyra:e kuqe, e lėmuar,mund tė ketė pupla tė rralla shumė shkurtėra tė cilat mezi vėrehen, mbi sy njė kuror e holle me pupla pėrfundon nė qubė.
Sytė: tė kuq kah e portokallta - tė mbuluar si me njė hije (len pėrshtypje si ngjyrė e zezė) nga larg fitohet bindja se janė tė zi. (me moshė edhe ndryshon ngjyra e syve)
NėnVeshėt: nė formė bademi, me ngjyrė tė kuqe sikur tė fytyrės,mund tė ketė njė si hije mė tė zbehtė (bardh apo hiri) pak e vėrejtur.
Qafa: e gjatė e fortė, e zhvilluar dhe e bukur,e harmonizuar mire me pjesen ku bashkohet me krahet.
Shpina: e gjatė pak e lakuar teposhtė nga bishti.
Gjoksi: nė pajtueshmėri tė plotė harkore me mbi gjoksin dhe nėngjoksin dhe barkun, mbajtur lart dhe butė i thyer.
Barku: nuk vėrehet apo shumė pak
Krahėt: nė proporcion me trupin, pak tė lėshuar anash nga krenaria ,e percjellin vijėn e trupit deri prapa tek bishti.
Bishti: i pjerrėt 20 deri 30 shkallė i kthyre lartė, me pupla tė zgjatura dhe me dy mė tė zgjatura se tė tjerat tė kthyera teposhtė, puplat e bishtit janė tė shpėrndara bukur, dhe nga ana e pasme butė tė hapura.
Kėmbėt: pa pupla,tė forta nė proporcion me trupin, ngjyrė ulliri, pėrfundi tė ngjyrė ari, mė rrallė ngjyrė hiri apo tė zezė, kurse thonjėt nė korelacion me sqepin.(mund tė ketė edhe devijim tė ngjyrave tė thonjėve)
Kaqikėt: vėrehen deri nė gjysmė, elegant.
Puplat: mirė tė paluara nė trup dhe me shkėlqim intenziv.
Ngjyra: gjithnjė ngjyrė e zezė (mund tė ketė edhe krahėt pak tė stėrpikur me ngjyrė tė kuqe apo ngjyrė ari). Me vjetėsimin e tyre mund t’ju del ndonjė pupėl e bardhė edhe nė kokė edhe nė trup)
Kėndimi: i gjatė, i butė melodik, mund tė arrij gjatėsinė 20-40 edhe mbi 60 sekonda. Nėse kombinohet me raca tė tjera, humb gjatėsinė e zėrit, melodinė.
Identifikimi: nuk varet nga forma e qubės apo ngjyrės, varet nga gjatėsia e zėrit tė tij tė gjatė melodik, ky ėshtė elementi qenėsor me tė cilin identifikohet gjeki kosovar kėndimgjatė.
Mbarėshtrimi: ėshtė racė mė e vėshtirė tė kultivohet , nga arsyet se gjithnjė duhet patur parasysh Pedigrea, dhe veshtirė i pėrballon klimės dhe temperaturave tė nxehta.
Unaza: 20 mm
Gabimet: nuk ka gabime tė theksuara, tė gjitha pjesėt e trupit janė nė proporcion dhe harmoni me njėra tjetrėn,ndodhė tė kenė ndonjė pikė tė bardhė trupit apo nė Kokė Me vjetėrsimin e tyre mund t’ju del ndonjė pupėl e bardhė apo edhe e kuqe trupit edhe nė kokė.


Pula
Forma: gracioze, elegante, qendrim si i zgjatur,me lėvizje tė theksuara. koka pak mė e lartė nė raport me majėn e bishtit.
Trupi: mirė e zhvilluar, e lehtė, qėndrim krenar, e butė nė raport me gjelin.
Lartėsia: shpina 30 -32 cm, koka 44 - 46 cm.
Pesha: prej 1.5 kg deri 2.2 kg
Koka : e vogėl, proporcionalisht me trupin, ėshtė me kaēurotė (kapelė-qubė). proporcionalisht me trupin, ėshtė me kaēurotė (kapelė-qubė). Quba mund tė jetė nė forme tė nė formė tė shkronjės V e kthyer para (shpic), mund tė jetė pjesėrisht para pjesėrsiht prapa, por mund tė jetė edhe prapa..
Sqepi: mesatarisht i gjatė, i fortė,butė i lakuar teposhtė me ngjyrė tė verdhė (ngjyrė ari) apo i bardhė, mund tė pėrfundoj me ngjyrė pak mė tė mbyllėt kafeje nė fund. Nė fund tė sqepit mund tė ketė dy brinjė tė theksuar apo tė mbuluar nga quba, apo edhe mund tė mos ketė fare brinjė.Nė mes sqepit dhe qubės mund te ketė si pikė (oazė) e theksuar butė e mishit
Laprat: nė proporcion me kokėn, mund tė jenė edhe pak mė tė theksuar-zgjatur, ngjyrė tė kuqė tė theksuar.
Fytyra:e kuqe, e lėmuar,mund tė ketė pupla tė rralla shumė shkurtėra tė cilat mezi vėrehen, mbi sy njė kuror e holle me pupla pėrfundon nė qubė.
Sytė: tė kuq kah e portokallta - tė mbuluar si me njė hije (len pėrshtypje si ngjyrė e zezė) nga larg fitohet bindja se janė tė zi. (me moshė edhe ndryshon ngjyra e syve)
NėnVeshėt: nė formė bademi, me ngjyrė tė kuqe sikur tė fytyrės,mund tė ketė njė si hije mė tė zbehtė (bardh apo hiri) pak e vėrejtur.
Qafa: e gjatė e fortė, e zhvilluar dhe e bukur,e harmonizuar mire me pjesen ku bashkohet me krahet.
Shpina: e gjatė pak e lakuar teposhtė nga bishti.
Gjoksi: nė pajtueshmėri tė plotė harkore me mbi gjoksin dhe nėngjoksin dhe barkun, mbajtur lart dhe butė i thyer.
Barku: vėrehet sidomos tek pulat qė janė duke bėrė ve.
Krahėt: nė proporcion me trupin,e percjellin vijėn e trupit deri prapa tek bishti.
Bishti: i pjerrėt 10 deri 20 shkallė i kthyer lartė, me pupla tė zgjatura, puplat e bishtit janė tė shpėrndara bukur, dhe nga ana e pasme butė tė hapura.
Kėmbėt: pa pupla,tė forta nė proporcion me trupin, ngjyrė ulliri, pėrfundi tė ngjyrė ari, mė rrallė ngjyrė hiri apo tė zezė, kurse thonjėt nė korelacion me sqepin.(mund tė ketė edhe devijim tė ngjyrave tė thonjėve)
Kaqikėt: vėrehen deri nė gjysmė, elegante.
Puplat: mirė tė paluara nė trup dhe me shkėlqim mesatar.
Ngjyra: gjithnjė ngjyrė e zezė . Me vjetėsimin e tyre mund t’ju del ndonjė pupėl e bardhė edhe nė kokė por edhe nė trup)
Kėndimi: edhe pula lėshon zė tė gjatė sidomos nė temperatura tė nxhehta verės
Vetė: varėsisht sa ėshtė pula e re, me vjetėrsimin e saj edhe e ndryshon peshėn e vesė. Ngjyra e eshtė nga e bardha nė ngjyrė krem mund tė ketė edhe pika pak tė theksuara
Mbarėshtrimi: ėshtė racė mė e vėshtirė tė kultivohet , nga arsyet se gjithnjė duhet patur parasysh Pedigrea, dhe veshtirė i pėrballon klimės dhe temperaturave tė nxehta.
Unaza: 18 mm
Gabimet: nuk ka gabime tė theksuara, tė gjitha pjesėt e trupit janė nė proporcion dhe harmoni me njėra tjetrėn.ndodhė tė kenė ndonjė pikė tė bardhė trupit apo nė Kokė.Me vjetėrsimin e tyre mund t’ju del ndonjė pupėl e bardhė apo edhe e kuqe trupit edhe nė kokė.

Zogjėt

Zakonisht kur tė qelen ka ngjyrė tė kaftė, Braon.me fillimin e daljes sė puplave ata nxihen (marrin ngjyrėn e zezė)
Gjelat fillojnė tė kėndojnė 5-7 muaj kurse pulat me 8 muaj fillojnė tė bėjnė ve.

https://www.youtube.com/watch?v=1Bt69UtMjgQ
https://www.youtube.com/watch?v=gB0o5Nh3H0A


Edituar pėr herė tė fundit nga saluki nė Sun Jan 23, 2011 2:22 am, edituar 1 herė gjithsej
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
baki302000

baki302000

Numri i postimeve : 6
Age : 49
Lokacioni : Mitrovice
Registration date : 11/01/2011

Gjeli Kosovar Empty
MesazhTitulli: Re: Gjeli Kosovar   Gjeli Kosovar EmptyTue Jan 11, 2011 10:45 pm

Pershendetje te nderuar
Se pari ju pergezoj per nje hap shume te rendesishem qe keni marre me rastin e prezentimit te kesaj race, juve si Moderator, njeherit dhe gjithe kultivuesit e mirefillt te Gjelit Kosovar kengegjate.
Sa per fillim vetem desha te ju pershendes dhe pres nga te tjeret qe te kyqen dhe ti ndajme njohurit nga pervojat e fituara si kultivues.
Pershendetje nga une Baki.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
fan

fan

Numri i postimeve : 45
Age : 51
Lokacioni : shkup.
Registration date : 17/01/2011

Gjeli Kosovar Empty
MesazhTitulli: Re: Gjeli Kosovar   Gjeli Kosovar EmptyMon Jan 17, 2011 9:32 pm

pershendetje te gjithve
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
skender bajraktari

skender bajraktari

Numri i postimeve : 38
Age : 67
Registration date : 08/01/2011

Gjeli Kosovar Empty
MesazhTitulli: Re: Gjeli Kosovar   Gjeli Kosovar EmptyFri Jan 21, 2011 11:11 am

tungjat jeta Ruzhdi

si jeni si po kaloni si e ki marakun .duke ju falenderu salihit qe na ka qel ket forum ku mujm me bisedu te gjithe kisha me tu lut qe sipas mundesis ta qesishnje apo dy gjela tut qe ti degjojm e sidomos kete te fundit (ska lidhje sa knon) te pershendet


skenda
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
fan

fan

Numri i postimeve : 45
Age : 51
Lokacioni : shkup.
Registration date : 17/01/2011

Gjeli Kosovar Empty
MesazhTitulli: Re: Gjeli Kosovar   Gjeli Kosovar EmptySat Jan 22, 2011 12:15 pm

pershendetje
falemenderit ne pyetje por un pom vjen turrp te qes prej te mive kur poi ndegjoj ata tjuajt
sai perket keti te fundit nuke di qka ash puna ki ka kendu 18 /20 tash po kendon der ka 13/15/
e tash ta shof se ekom marr nje pul qka ika qit zojt ni koleg me ket knusin ata kan fillu te kendojn me 19/20 sek tash sapo kan fillu te kendiojn
e mendoj se dot qes diqka ma tmir se qka i kom
un sun kom mrri deri te aj standardi juaj te kem me 50/60 sekonda te kendojn hahah . dot mundohem pak ta premisoj orkestrin hahaha
saper videon se shpejti dot postoj diqka vetem sate them se kom postu edhe te qeshni me mu hahahah
po ju pershendes shum kalovshi mir tung
rrnovt saliu per ket forum tung
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
baki302000

baki302000

Numri i postimeve : 6
Age : 49
Lokacioni : Mitrovice
Registration date : 11/01/2011

Gjeli Kosovar Empty
MesazhTitulli: pershendetje Fan   Gjeli Kosovar EmptySun Jan 23, 2011 1:35 am

Pershendetje Fan
Nuk do te thote se edhe pse nuk te kendojne me gjate po kryesorja eshte qe tash kemi mundesi te kontaktojme permes forumit tone dhe ti ndajme njohurit nga pervojat e fituara. Me te vertet ne viset tona ka merakli shume te forte dhe per kete mburremi te gjithe. Vitin e kaluar e kemi mbajtur Ekspoziten e pare te shpezeve ne Mitrovice ku ka pase lloje te ndryshme te shpezeve por ne qender te vemendjes ka qene Gjeli Kosavare kengegjat i cili njeherit eshte edhe autokton Kosovar. Andaj asgje e keqe nuk eshte qe te prezentohen foto apo gjirime te kesaj race shume te qmueshme qe kemi. Pershendetje te gjitheve dhe gjithe te mirat. Very Happy Very Happy Very Happy
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
fan

fan

Numri i postimeve : 45
Age : 51
Lokacioni : shkup.
Registration date : 17/01/2011

Gjeli Kosovar Empty
MesazhTitulli: Re: Gjeli Kosovar   Gjeli Kosovar EmptySun Jan 23, 2011 5:17 pm

Gjeli Kosovar DSC02929pershendetje te gjithve falemenderit per shqortimet edhe un e adhuroj ket ras por ende sun kom mrri takem donaj te mir ja nje foto pon me kendim ash i dobet tung gjithve
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Vizitor
Vizitor
Anonymous


Gjeli Kosovar Empty
MesazhTitulli: Re: Gjeli Kosovar   Gjeli Kosovar EmptyMon Jan 24, 2011 1:32 am

pershendetje dhe ju faliminderoj per ket pun shum te madhe qi ekini bo hapjen e ksaj faqe apo kti forumi te hobit ton apo marakut qi e kemi te shpezve sidomos te gjelit kengegjat....deshiroj te kemi sukses te kalojm mir te gjith tiu ndimojm edhe shokve tjer qi dot tna paraqiten ne ket forum se si duhet te ruhet apo te shtohet kjo rasa e gjelave kengegjat edhe ata te cilet nuk kan per momentin e dishirojn qi ta ken nje ras te till te jemi real te gjith ne qi ikemi tiu ndimojm e tiu japim te gjithve qi ta zgjerojm hala ma shum marakun ton me shoqni ne te gjitha hapsirat ku jetojn dhe maraku let jesin ne vend te marakut e shoqnia te ruhet e mos te bim neper sprova te provokimve qe te shpremi fjal apo inat ose nervoz pa lidhje per pula,,,, ju faliminderoj per mir kuptim dhe ta rujm ket forum te paster e mos ta zhytmi ,,burimi nga bujanovca
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
HOROZ

HOROZ

Numri i postimeve : 8
Age : 36
Lokacioni : Bosnia and Herzegovina
Registration date : 24/01/2011

Gjeli Kosovar Empty
MesazhTitulli: Re: Gjeli Kosovar   Gjeli Kosovar EmptyMon Jan 24, 2011 9:48 am

Esselamu Alejkum dragi prijatelji, zelim samo da vas poselamim i da vam cestitam na forumu. zao mi je sto se bas najbolje ne snalazim sa albanskim jezikom da bih mogao pratiti forum u potpunosti ali snacicu se vec nekako, barem slike razumijem Very Happy
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Naki
WebMaster
Naki

Numri i postimeve : 69
Lokacioni : Lipjan
Registration date : 11/09/2007

Gjeli Kosovar Empty
MesazhTitulli: Re: Gjeli Kosovar   Gjeli Kosovar EmptyMon Jan 24, 2011 10:58 am

Disa fotografi qe arrita ti kthjelloj dhe ti sjelli nga disa faqe interneti per forumin
Gjeli Kosovar Photo-11
Skender Bajraktari
Gjeli Kosovar Gjelid10
Gjeli Kosovar Photo-12
Gjeli Kosovar Photo-13
Gjeli Kosovar 1410
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://www.nasergashi.com
baki302000

baki302000

Numri i postimeve : 6
Age : 49
Lokacioni : Mitrovice
Registration date : 11/01/2011

Gjeli Kosovar Empty
MesazhTitulli: Re: Gjeli Kosovar   Gjeli Kosovar EmptyMon Jan 24, 2011 9:06 pm

HOROZ shkruajti:
Esselamu Alejkum dragi prijatelji, zelim samo da vas poselamim i da vam cestitam na forumu. zao mi je sto se bas najbolje ne snalazim sa albanskim jezikom da bih mogao pratiti forum u potpunosti ali snacicu se vec nekako, barem slike razumijem Very Happy

Alejkummusselam i dobro nam dosao HOROZE
Hvala na cestitke i nemoj da ti je zao sto ne snalazis dobro na Albanski hahahah pa naucices malao po malo. Bitno je da se druzimo i da sirimo sve znanje koje imamo o vezi peradi. Sve najbolje cucemo se opet. BAKI lol!
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
fan

fan

Numri i postimeve : 45
Age : 51
Lokacioni : shkup.
Registration date : 17/01/2011

Gjeli Kosovar Empty
MesazhTitulli: Re: Gjeli Kosovar   Gjeli Kosovar EmptyFri Jan 28, 2011 1:56 am

pershendetje
per te gjithve e mundeni teme sqaroni se pse knusi tash nuk pom kendon fare dhe disi sikur kur te kollite ban ekom shiku ne fyt nuk ka as gje aka dikush provoj me ket rast Neutral
falemenderi shum kalovshi mir
TUNG
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
HOROZ

HOROZ

Numri i postimeve : 8
Age : 36
Lokacioni : Bosnia and Herzegovina
Registration date : 24/01/2011

Gjeli Kosovar Empty
MesazhTitulli: Re: Gjeli Kosovar   Gjeli Kosovar EmptyWed Feb 09, 2011 9:46 am

svaka cast Burim
prava je milina vidjeti ovako lijepe horoze i u ovako velikom broju, da budem iskren pomalo ti i zavidim na peradi koju imas i na uslovima u kojim ih drzis. Svaka cast samo naprijed pa napravi jedan pravi rasadnik Kosovskih Pjevaca Smile
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Luki
Administrator
Luki

Numri i postimeve : 179
Age : 61
Lokacioni : Prishtinė
Registration date : 30/07/2009

Gjeli Kosovar Empty
MesazhTitulli: Re: Gjeli Kosovar   Gjeli Kosovar EmptyFri Feb 11, 2011 10:45 am

Te nderuar,

Shkruarja ne forum ne gjuhet e huaja qe nuk e kuptojne apo e kuptojne pjeserisht anetaret tjere, apo vizitoret e tane te respektuar te forumit bie ndesh me rregullat e miresjelljes ne kete forum.
E kuptoj, se mikut sikurse eshte Horozi (Faruku nga Bosnja), duhet ti pergjigjemi, por ne kete rast duhet te jete edhe teksti paralel i perkhtyer ne gjuhen shqipe, ne menyre qe te gjithe ta kuptojne porosine nga postimi i juaj.
Nuk lejohen shkrime nga te cilat iritohen apo mund te iritohen anetaret-vizitoret tane te forumit.
Respekt
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
fan

fan

Numri i postimeve : 45
Age : 51
Lokacioni : shkup.
Registration date : 17/01/2011

Gjeli Kosovar Empty
MesazhTitulli: Re: Gjeli Kosovar   Gjeli Kosovar EmptySun Feb 13, 2011 12:41 am

pershendetje te gjithve bash mir qe po keni me qka mu marr e me qef meja kushtu kohen vetem para . un jam rangu i poshtem sun ikom ba te mira si tjav kushtoj kohen me qef spo ka naj ndim humanitare hahahah .
tung kalovshi mir
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Luki
Administrator
Luki

Numri i postimeve : 179
Age : 61
Lokacioni : Prishtinė
Registration date : 30/07/2009

Gjeli Kosovar Empty
MesazhTitulli: Re: Gjeli Kosovar   Gjeli Kosovar EmptySun Feb 13, 2011 12:48 am

Pershendetje,

Pergjigjja eshte shume e thjeshtė.
Ne kete forum nuk ka ndalese ne baza nacionale per askend, gjuha e huaj me e preferuar ketu te shkruhet eshte gjuha angleze.
Secili qe shkruan ketu duhet ta kuptojne te gjithe anėtarėt dhe vizitorėt shkrimin e tij.Anetaret e tjere, vizitoret e ketij forumi nese dojnė te komunikojnė me dikend munden me opcionin e PM - mesazhit privat.

Po ju pyes une juve si do te ishte ēeshtja e dergimit te postimeve ne nje forum te ish shteteve Jug.ne gjuhe shqipe, do te ishte totalisht e papranueshme, nga ana e moderatoreve dhe administratoreve por edhe e anėtareve te atij forumi, pra mikut nga Bosnja nuk ja terhoqa verejtjen se e dij se nuk din shqip por postimi im paraprak lidhur me kete qeshtje eshte shume i kjarte, vetem lexojeni mė me kujdes.

Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Vizitor
Vizitor
Anonymous


Gjeli Kosovar Empty
MesazhTitulli: Re: Gjeli Kosovar   Gjeli Kosovar EmptySun Feb 13, 2011 1:43 pm

ju pershendes ju meraklit e gjelit kosovar si po kaloni ne ket vikend ,shprersoj se jeni duke ia kaluar mir ,une tani ne ket vit 2011 ka filluar me qeljen e rekordave te ri nga te cilet pres shum dhasht zoti qe te merriten per fillim tani kam 16 zogj te rinje se shpejti do te jen ne foto kety ne forum ju pershendet SAFETI NGA MITROVICA.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Luki
Administrator
Luki

Numri i postimeve : 179
Age : 61
Lokacioni : Prishtinė
Registration date : 30/07/2009

Gjeli Kosovar Empty
MesazhTitulli: Re: Gjeli Kosovar   Gjeli Kosovar EmptyMon Feb 14, 2011 2:14 am

Pėrshendetje,

Burim me trego se a e ke marre nje mesazh privat nga une.
Po te citoj nga postimi i juaj:

,,rekordi apo legjenda i gjelit shampion siq ka ndoll ne vitin 2008,,,68sec

Sigurisht se vizitoreve tane ju intereson kjo legjende.
Lutesh na trego, kush e ka nxerre prej ēfare kombinimi eshte nxjerre ai gjel, cilet jane pasardhesit e atij gjeli, a kemi ndegjuar ndonje pasardhes te tij, dhe sa prej tyre..

Ai gjel ne you tube nuk eshte ne versionin 68 sekonda siq po e quan ti, ndoshta ka kenduar edhe me gjate, por aty nuk eshte regjistruar me ate gjatesi.
Tek ne, nga kultivuesit tane eshte mberri 65 sekond-shi, dhe eshte tejkaluar, nuk ka rendesi edhe nese nuk eshte i regjistruar me video apo tel. ne 2-3 raste kjo ka ndodhur tek 2 kultivues, shpresoj se ata vetė do te lajmerohen, pra zogj te veres sė kaluar dhe per njerin ke njohuri edhe ti.
Ai tjetri gjendet ne You tube, por jo komplet i regjistruar,por kemi deshmitare ta gjalle te cilet e kane degjuar.
Nese na lajmerohen ata dhe besoj se po, ata do ta bejne pershkrimin e gjelave te tyre, nga cilat kombinime i kane. Nese jo une do ta pershkruaj situaten, pra nese pajtohen edhe meraklite te tjere ne forum, dhe pronaret e atyre gjelave.
Po i parashtroj keto ēėshtje se ėshtė me rendesi qe gjerat te thuhen me emer e mbiemer, krejt kjo ne interes specifikave dhe te kualitetit te races se Gjelit Kosovar Kėndimgjate.

Mbrapsht nė krye Shko poshtė
HOROZ

HOROZ

Numri i postimeve : 8
Age : 36
Lokacioni : Bosnia and Herzegovina
Registration date : 24/01/2011

Gjeli Kosovar Empty
MesazhTitulli: Re: Gjeli Kosovar   Gjeli Kosovar EmptyMon Feb 14, 2011 1:37 pm

fan shkruajti:
Gjeli Kosovar DSC02929pershendetje te gjithve falemenderit per shqortimet edhe un e adhuroj ket ras por ende sun kom mrri takem donaj te mir ja nje foto pon me kendim ash i dobet tung gjithve

interesuje me da li je ova boja pjevaca uredu ili ne, islim da li se tolerise ovakva boja ako dobro pjeva? Hvala
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Vizitor
Vizitor
Anonymous


Gjeli Kosovar Empty
MesazhTitulli: Re: Gjeli Kosovar   Gjeli Kosovar EmptyMon Feb 14, 2011 1:44 pm

te pershendes nese jeni i interesuar ka merakli qe kan gjela me shit apo pula ju interesohuni dhe do ta plotesoni deshiren tuaj te pershedes safeti nga mitrovica
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Naki
WebMaster
Naki

Numri i postimeve : 69
Lokacioni : Lipjan
Registration date : 11/09/2007

Gjeli Kosovar Empty
MesazhTitulli: Re: Gjeli Kosovar   Gjeli Kosovar EmptyMon Feb 14, 2011 10:46 pm

Ju pershendes te gjitheve,
Vertet une nuk kam njohuri per kete rac te gjelit por jam duke percjellur postimet. Desha te kyqem se Saluki e ka barren per kete forum une vetem e kam dizajnu pas kerkeses se Salukit. Sa i perket gjuhes normal ne rregullore e kam vu gjuha shqipe eshte zyrtare por kjo nuk qon fare peshe ngase Horoz eshte nga Bosnja dhe nese flitet ne gjuhen e tije eshte normale.
Une po shof se Saluki ka marr obligim ta perkthej cdo postim mbi gjelin kosovar qe ta kuptojne dhe jo folesit e gjuhes shqipe.
Per ti lehtsuar punen juve ju mund ta keni eprkthimin ne te gjitha gjuhet e botes e tera cka duhet te beni vetem vene mousin kudo ne forum dhe me right click kliko translate into....(zgjidhe gjuhen) dhe forumin do te perkthehet nga google translator ne ate gjuhe.
Ju pershendes
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://www.nasergashi.com
Vizitor
Vizitor
Anonymous


Gjeli Kosovar Empty
MesazhTitulli: Re: Gjeli Kosovar   Gjeli Kosovar EmptyTue Feb 15, 2011 10:29 pm

pershendetje,,sali,, masi je ma i vjeter se un ne mosh une burimi te kerkoj falje per mos mirkuptim ne mes neve qi ka ndoll moti koh qish prej furumit serb ka ndoll ni mosmarveshje ne mes neve dyve qi shkaktar apo kemi has ne provokime te shkive,,,une te kerkoj falje per gjith qi ka ndoll te faliminderoj ty dhe perkrasit apo shokt e tu qi jeni mundu ekeni bo ni pun te madhe hapjen e kti forumi 2 organizimin e seminarit te shpendve ne mitrovic dhe regjistrimin apo mbrojtjen e ksaj rase ne kompentencat ligjore dhe mbrojtjen shtetrore kjo behet ne gjith vendet evropjane mbrojtja e shpendve ne veqanti rasa e ni shtetit pas shum vite kjo ndolli edhe ne kosov fal punes tonde e nuk dot kejn mo.. ne poznaje ime ,kosovski ili turski pevac,, por gjel kosovar,,, deshiroj se kur te vi ne poshim tija kushtoj ni dit te lir qe te vi tek ju e te organizomi ne ni restorant te gjith shokt e kti hobi edhe ata qi jan te hidhruar ne mes veti te bohen ver te vin dhe te pajtohemi te gjith,, vetum keshtu dot kemi sukses ne ket kultivim te ksaj rase sebashku dot bojm konbinime dhe dot jem gjithmon me sekunda te lart,, por ju lutem osht e kuptushme dhe shum nermale qi ka nej her na bjen situata qe te shtymi ka pak me fjal ne mes veti amo meni kusht pa hillrime se tema tot jet ma interesante por jo meu idhnu ai i cili hillrohet dot largohet nga shoqrija e ni fjal popullore thot keshtu,,,delja e cila ndahet nga byliku e han ujku,,,, cheers kalofshni mir te gjith vetum te para me gjelin kosovar...
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
fan

fan

Numri i postimeve : 45
Age : 51
Lokacioni : shkup.
Registration date : 17/01/2011

Gjeli Kosovar Empty
MesazhTitulli: Re: Gjeli Kosovar   Gjeli Kosovar EmptyWed Feb 16, 2011 1:45 am

pershendetje
si po kaloni ajeni mir shum mir ash qe kemi nji forum ne gjuhen ton dhe duhet ta ruajm se nuk bon me shkru naper foruma te shkive.
boll mir si po i njifka se shka del dhe si bahet por a mund me dit sit dale zogu se a asht knus a pul ( du te them kur ti ket 2 dit) a eka mrri ta zbuloje un kom mrri efekt 80% tung
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Sponsored content
Gjeli Kosovar Empty
MesazhTitulli: Re: Gjeli Kosovar   Gjeli Kosovar Empty

Mbrapsht nė krye Shko poshtė
 
Gjeli Kosovar
Mbrapsht nė krye 
Faqja 1 e 13Shko tek faqja : 1, 2, 3 ... 11, 12, 13  Next

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi
Gjeli Kosovar - Kosova Longcrower :: Shpezėt Shtėpiake :: Gjeli Kosovar-
Kėrce tek: