Gjeli Kosovar - Kosova Longcrower
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue. 
BallinaBallina  ForumForum  KėrkoKėrko  RegjistrohuRegjistrohu  identifikimi  
Tė nderuar anėtarė dhe vizitor, sė shpejti do tė aktivizohet domain-i me emrin gjelikosovar. Ju ftojmė tė sjellni shėnime pėr kėtė rac autoktone si dhe per sportet tjera. Tė nderuar anėtarė megjithėse administratorėt dhe moderatorėt e kėtij forumi do mundohen tė fshijnė ose redaktojnė shkrime tė kundėrshtueshme sa mė parė, mirpo ėshtė e pamundur qė tė rishikohet cdo mesazh. Prandaj ju duhet tė kuptoni se mesazhet e postuara nė kėtė forum janė shprehje e opinionit tė autorit dhe jo tė administratorit, moderatorėve apo webmasterit (pėrvec rasteve kur kėta tė fundit janė autorė tė shkrimeve) dhe ata nuk mund tė mbahen pėrgjegjės.  Ju falenderojme, stafi i forumit !

 

 Informata-njohtime rreth qeshtjeve te shpezeve dhe shtazeve

Shko poshtė 
AutoriMesazh
Luki
Administrator
Luki

Numri i postimeve : 179
Age : 61
Lokacioni : Prishtinė
Registration date : 30/07/2009

Informata-njohtime rreth qeshtjeve te shpezeve dhe shtazeve Empty
MesazhTitulli: Informata-njohtime rreth qeshtjeve te shpezeve dhe shtazeve    Informata-njohtime rreth qeshtjeve te shpezeve dhe shtazeve EmptyThu Feb 03, 2011 11:04 am

A ka menduar dikush lidhur me ate se se Gjeli Kosovar ėshtė racė autoktone e pulave e cila rrjedh nga koha Ilire, tė cilėt janė paraardhėsit tanė. Veq na ėshtė e njohur qė qeni i Sharrit dikur ėshtė quajtur Pastori Ilir.
Nuka ka dilemė se Gjeli Kosovar ėshtė racė Autoktone Burimore Kosovare, qė vetėm natyra ka dijtė me e krijuar dhe mu kėtu bash tek nė ta kultivojmė dhe ta ruajmė.
Sipas informatave nga miqėt tanė, edhe Pula Dalmatine ėshtė racė e vjetėr e cila rrjedh prej Ilirėve, e cla pėr nga forma ngjan bukur shumė nė Gjelin Kosovar, dhe i ka kėmbėt e gjelbėrta.

Ėshtė e njohur se Ilirėt e vjetėr kanė qenė tė njohur me kultivimin e racave me gjak tė pastėrt, dhe ėshtė meritė e tyre egzistenca e shpezėve dhe shtazėve shtėpiake sidomos nė hapsirat ku ata kanė jetuar, kurse mė vonė me luftat Iliro-romake dhe pas kėtyre luftėrave kėto raca janė shpėrndarė edhe mė tej.
Vlen gjithashtu tė pėrmendet pėllumbi Ilir, i cili ndėrlidhet me mbretėreshėn Teuta.
Nė hapsirat ku kanė jetuar Ilirėt ka prova historike, nė disa vende nė rrethinėn e Splitit ku edhe kanė jetuar Ilirėt e vjetėr nė malet pėrrreth ėshtė e gdhendur nė gurė Zoti i Pyjeve Silvano njė ndėr zotrat Ilir. Nė pamjen e reljefit shifet figura e zotit me kėmbėt e dhisė, afėr tij njė qyp dhe dru, qė do tė thotė se ėshtė shenjė e plleshmėrisė, pėr dore mban njė fėmijė tė vogėl, dhe pranė tyre qėndron Pastori Ilir.

Pėr shkak tė respektit ndaj z.Franko Zhizhiq, nga Solini afėr Splitit, e pashė tė udhės ta pėrkthej kėtė thėnje tė tij.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Luki
Administrator
Luki

Numri i postimeve : 179
Age : 61
Lokacioni : Prishtinė
Registration date : 30/07/2009

Informata-njohtime rreth qeshtjeve te shpezeve dhe shtazeve Empty
MesazhTitulli: Re: Informata-njohtime rreth qeshtjeve te shpezeve dhe shtazeve    Informata-njohtime rreth qeshtjeve te shpezeve dhe shtazeve EmptyFri Sep 28, 2012 10:14 am

Morrat e pulave

Nga pėrvoja personale unė do tė rekomandojė pėr tė gjithė kultivuesit pėr tė inspektuar objektet e tyre, ku shpezet e tyre flejnė, mundėsisht nė mbrėmje ose natėn, sepse morrat e kane kohėn e aktive te veprimit, ėshtė e rėndėsishme qė tė shqyrtohen tė gjitha tė ēara dhe vrima, sepse aty janė tė vendosur dhe aty jetojnė (sidomos pėr objekte druri), por ata jetojnė edhe ne pjese te metalta.Kultivuesit me pervoje i hetojne ata edhe nga nje ere kundėrmuese, eshte fjala nese jane ne numer te madh.

luftimi apo zhdukja e ketyre morrave ėshtė e nevojshme, sepse ata rrezikojne shėndetin e shpendėve tuaj, dhe nė qoftė se invazioni i tyre ėshtė mė i madh, mund te shkaktojne ngordhjen e shpezeve.Kujdes te veēante duhet patur per pulat klluqe te cilat qendrojne mbi veze.

Kultivuesit nuk duhet te mashtrohennga preparate te ndryshme te shitura neper barnatore te ndryshme.Preparati apo bari me efikas eshte SEBACIL , me te cilen duhet te spėrkasim tere hapėsiren ku i mbani shpezet,por jo edhe vete shpezet, preparat ky qe eshte treguar shume efikas, dhe i parapare per kafshet e medha.


Preparat tjeter ėshtė BYE MITE me te cilin spėrkasim tere hapsiren ku i mbajme shpezet por edhe vete shpezet.Per keto preparate kam mesuar nga pėrvoja e kultivuesve ne rajon.

Njekohsisht mbetet tek ju edhe interesimi se ku mundemi me i gjet, apo porositur keto preparate.Eshte mire te shėrbeheni edhe me pėrvoja te Mbajtesve te Fermave te Shpezeve, por edhe fermave te gjedheve, ne afersine tuaj. Kontaktoni edhe me veteriner me pervoje.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
beri

beri

Numri i postimeve : 9
Lokacioni : mitrovice
Registration date : 02/01/2012

Informata-njohtime rreth qeshtjeve te shpezeve dhe shtazeve Empty
MesazhTitulli: Re: Informata-njohtime rreth qeshtjeve te shpezeve dhe shtazeve    Informata-njohtime rreth qeshtjeve te shpezeve dhe shtazeve EmptyFri Sep 28, 2012 8:43 pm

pershendetje nga mitrovica un jam nje merkali i pulave,mbaj vetem racen brahama gold dhe morrat ja kom hek vetem me buba kill ,edhe ky eshte shum efikas dhe i shpejt ne mytjen e morrave.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Luki
Administrator
Luki

Numri i postimeve : 179
Age : 61
Lokacioni : Prishtinė
Registration date : 30/07/2009

Informata-njohtime rreth qeshtjeve te shpezeve dhe shtazeve Empty
MesazhTitulli: Re: Informata-njohtime rreth qeshtjeve te shpezeve dhe shtazeve    Informata-njohtime rreth qeshtjeve te shpezeve dhe shtazeve EmptySat Sep 29, 2012 12:49 am

Pershendetje,Beri, nese mundesh me e spjegue me gjeresisht menyren e trajtimit,Kur e ke perdor kete preparat, diten, apo ne mbremje, dhe sa here ne ēfare intervali kohor.. A e ke perdore tue i qite shpezeve, apo edhe kotecit,


Eshte e nevojshme ta sjegosh, sepse kjo do tju hyj ne pune shumekujt.
Falemnderit paraprakisht
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
beri

beri

Numri i postimeve : 9
Lokacioni : mitrovice
Registration date : 02/01/2012

Informata-njohtime rreth qeshtjeve te shpezeve dhe shtazeve Empty
MesazhTitulli: Re: Informata-njohtime rreth qeshtjeve te shpezeve dhe shtazeve    Informata-njohtime rreth qeshtjeve te shpezeve dhe shtazeve EmptySat Sep 29, 2012 12:10 pm

pershendetje buba kilin e perdori ka ma shum se 4vite,dhe gjithmon eshte shum efektiv,e perdori vetem tek shpezet jo per kotec aj eshte nje lloj sprehi qe kushton vetem 2.50e.shpezve iu qitet direkt nuk eshte i demshem per shpezet dhe eshte shum efikas e shihni edhe vet brenda 3oreve me kan pula tu ngordh qohet,kjo besoni me ka ndodh mu personalisht,blehet ne barnatore bujqesore ktu ne mitro ka e per vende tjera nuk e di,mundeni ta perdorni edhe tek zogjet e posa qelur me pas problem me morrin zogjve asgje nuk ju ban,pershendetje .
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
beri

beri

Numri i postimeve : 9
Lokacioni : mitrovice
Registration date : 02/01/2012

Informata-njohtime rreth qeshtjeve te shpezeve dhe shtazeve Empty
MesazhTitulli: Re: Informata-njohtime rreth qeshtjeve te shpezeve dhe shtazeve    Informata-njohtime rreth qeshtjeve te shpezeve dhe shtazeve EmptySat Sep 29, 2012 12:13 pm

edhe harrova me tu pergjigje ne pytje se kur e kam perdor,eshte me mir ta perdorni diten dhe kur ka djell eshte shum ma efikas edhe ma i shpejt ne mbytje spaku mu me eshte dokt qashtu ,qe po ka efekt ma shum diten dhe ne djell.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
shabani

shabani

Numri i postimeve : 21
Age : 55
Lokacioni : mitrovice
Registration date : 24/11/2011

Informata-njohtime rreth qeshtjeve te shpezeve dhe shtazeve Empty
MesazhTitulli: Re: Informata-njohtime rreth qeshtjeve te shpezeve dhe shtazeve    Informata-njohtime rreth qeshtjeve te shpezeve dhe shtazeve EmptySun Sep 30, 2012 10:27 pm

pershendetje nga Shabani morrat ne kotec ka pas shum ekum provu me bubakin tecilin e perdori shum ko per raste te shpejta po per qit morrin me qdo lloi otrovi ekum provu po kot nje dit u takova meni koleg dhe me tregoi per mei zhduk morrat perdore kokakollen e sterpik krejt kotecin mesiguri kan mu zhduk eperdora dhe pat sukses qe niko tegjat nuk ka provone kush ka nevoj se kamepas sukses
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
meha

meha

Numri i postimeve : 24
Lokacioni : Mitrovicė,, Brain Gollak
Registration date : 11/12/2011

Informata-njohtime rreth qeshtjeve te shpezeve dhe shtazeve Empty
MesazhTitulli: Re: Informata-njohtime rreth qeshtjeve te shpezeve dhe shtazeve    Informata-njohtime rreth qeshtjeve te shpezeve dhe shtazeve EmptyMon Oct 01, 2012 1:28 pm

Mir dita te xhithve kisa me u nderlidh me ket problem qe e kem ne te xhith shpeztart pulizat jan shum problem i madh per neve mir po ndoshta edhe ne kemi faj ma te madh per to sepse preventiva qysh nga filimi ka rendesi me te madhe dmth sterpikja e regult e koteceve dhe sterpikja e regullt e plave me buba kill spoku xhdo 3 jav do ta eliminonte ket problem tek shpezet dihet se pulizat i bejn shpezt nervoz dhe jav hupin prodhimin e veve psi qe pulizat i munojn dhe ushqehen prej trupit te shpezve se jan parazita dhe jav thithin materjet ushqyse kshtu qe vje dhe deri te humbja e imunitetit te shpezet humbja e peshes etjer e tjrer mir posaj per ket koka kolles qe e permendi shoku Shbani edhe ajo esht e mundshum sepse cocakola permba sheqer dhe pulizat nxhiten dhe nuk muntd te livizin kshtu qe edhe ngordhin mir po nuk zduken totalisht sepse cocakola nuk esht helm mir po edhe nji mundsi tjeter esht kotecin esht mir mundsish kush ka pula deri 30 e ma shum mu ndertu prej tulave dhe kulmin me pllak te cimentos zda me than me kan e trash plaka dhe kur esht problemi te pulizat kotecin e mushum me letra kshtu qe i ndezim dhe i dhajm flak kshtu qe do ti zhduken deri ne temel
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
beri

beri

Numri i postimeve : 9
Lokacioni : mitrovice
Registration date : 02/01/2012

Informata-njohtime rreth qeshtjeve te shpezeve dhe shtazeve Empty
MesazhTitulli: Re: Informata-njohtime rreth qeshtjeve te shpezeve dhe shtazeve    Informata-njohtime rreth qeshtjeve te shpezeve dhe shtazeve EmptySun Feb 10, 2013 10:52 am

pershendetje a mundet dikush me me tregu se sa duhet te jet temperatura konstante normale per vez ne inkubador ,dmth sa osht normale me kan gjith ju flm
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
meha

meha

Numri i postimeve : 24
Lokacioni : Mitrovicė,, Brain Gollak
Registration date : 11/12/2011

Informata-njohtime rreth qeshtjeve te shpezeve dhe shtazeve Empty
MesazhTitulli: Re: Informata-njohtime rreth qeshtjeve te shpezeve dhe shtazeve    Informata-njohtime rreth qeshtjeve te shpezeve dhe shtazeve EmptyTue Feb 12, 2013 3:51 pm

Meha temperatura ne inkubator duhet te jet prej 37. 7 e deri te 38,5 mir po duhet ket kujdes edhe te lagshtija e ajrit ku duhet te jet javen e par 55 e deri 60 kurse javen e dyt 55 deri 65 krse javen e tret 70 deri ne 8o prqind
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
beri

beri

Numri i postimeve : 9
Lokacioni : mitrovice
Registration date : 02/01/2012

Informata-njohtime rreth qeshtjeve te shpezeve dhe shtazeve Empty
MesazhTitulli: Re: Informata-njohtime rreth qeshtjeve te shpezeve dhe shtazeve    Informata-njohtime rreth qeshtjeve te shpezeve dhe shtazeve EmptyTue Feb 12, 2013 4:58 pm

faleminderit shum meho per ndihemen vertet ke tu mu desht shum se pata qef me e leshu njo temin me do vez flm shum per sqarimin ju pershendes
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
beri

beri

Numri i postimeve : 9
Lokacioni : mitrovice
Registration date : 02/01/2012

Informata-njohtime rreth qeshtjeve te shpezeve dhe shtazeve Empty
MesazhTitulli: Re: Informata-njohtime rreth qeshtjeve te shpezeve dhe shtazeve    Informata-njohtime rreth qeshtjeve te shpezeve dhe shtazeve EmptyWed Feb 13, 2013 9:48 pm

meho edhe nje pytje qe munesh memu pergjigj a,kjo lageshtija e ajrit a duhet me pas uj brenda me e majt konstant apo me lageshtin e ajrit me ja qel ventillat qe i ka anash mjafton prej pergjigjeje ju flm shum
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
meha

meha

Numri i postimeve : 24
Lokacioni : Mitrovicė,, Brain Gollak
Registration date : 11/12/2011

Informata-njohtime rreth qeshtjeve te shpezeve dhe shtazeve Empty
MesazhTitulli: Re: Informata-njohtime rreth qeshtjeve te shpezeve dhe shtazeve    Informata-njohtime rreth qeshtjeve te shpezeve dhe shtazeve EmptyMon Feb 18, 2013 12:50 pm

blerim me fal se nuk kam pasur kohe te pergjigjem, me kohe .Lageshtia e ajrit formohet ne ate menyre qe perfundri veve qiten enet me uje dhe ata uje e formin lageshtine kurse ventilimi eshte qe e permene ti mi qel ai eshte veq per ventilim . Lageshtia matet me nje aparat qe quhet hidrometer dhe mat prej 10 % deri 100% keshtu qe te orienton sa mi shtu uje sa me kon ena e gjate dhe ne perioda te caktuara me rregullu lageshtine
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
meha

meha

Numri i postimeve : 24
Lokacioni : Mitrovicė,, Brain Gollak
Registration date : 11/12/2011

Informata-njohtime rreth qeshtjeve te shpezeve dhe shtazeve Empty
MesazhTitulli: Re: Informata-njohtime rreth qeshtjeve te shpezeve dhe shtazeve    Informata-njohtime rreth qeshtjeve te shpezeve dhe shtazeve EmptyThu Mar 14, 2013 5:11 pm

Pasi qe mke vet per lageshti te ajrit dmth lagshtia e ajrit dhe ventilimi jon tri komponente kryesore per me ardh deri te suksesi ,,ja ku mund ta shohesh nje inkubator te thjesht ku mund ta veresh hidrometrin ne form te rrumbullaket ne video dhe termometrin digital the fllanzat e mia te cilat sod kan qel:
https://youtu.be/uwWGWKpa3wk
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
shabani

shabani

Numri i postimeve : 21
Age : 55
Lokacioni : mitrovice
Registration date : 24/11/2011

Informata-njohtime rreth qeshtjeve te shpezeve dhe shtazeve Empty
MesazhTitulli: Re: Informata-njohtime rreth qeshtjeve te shpezeve dhe shtazeve    Informata-njohtime rreth qeshtjeve te shpezeve dhe shtazeve EmptyThu Mar 14, 2013 9:02 pm

pershendetje meho urime shum mir tupaskan qel bravo mjeshter i kti profesijoni je vetem perpara
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Sponsored content
Informata-njohtime rreth qeshtjeve te shpezeve dhe shtazeve Empty
MesazhTitulli: Re: Informata-njohtime rreth qeshtjeve te shpezeve dhe shtazeve    Informata-njohtime rreth qeshtjeve te shpezeve dhe shtazeve Empty

Mbrapsht nė krye Shko poshtė
 
Informata-njohtime rreth qeshtjeve te shpezeve dhe shtazeve
Mbrapsht nė krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi
Gjeli Kosovar - Kosova Longcrower :: SHPS " Fletėverdha " Lipjan :: Kontakte , Informacione, Vėrejtje, Ndihma, Sygjerime ...-
Kėrce tek: