Gjeli Kosovar - Kosova Longcrower
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue. 
BallinaBallina  ForumForum  KėrkoKėrko  RegjistrohuRegjistrohu  identifikimi  
Tė nderuar anėtarė dhe vizitor, sė shpejti do tė aktivizohet domain-i me emrin gjelikosovar. Ju ftojmė tė sjellni shėnime pėr kėtė rac autoktone si dhe per sportet tjera. Tė nderuar anėtarė megjithėse administratorėt dhe moderatorėt e kėtij forumi do mundohen tė fshijnė ose redaktojnė shkrime tė kundėrshtueshme sa mė parė, mirpo ėshtė e pamundur qė tė rishikohet cdo mesazh. Prandaj ju duhet tė kuptoni se mesazhet e postuara nė kėtė forum janė shprehje e opinionit tė autorit dhe jo tė administratorit, moderatorėve apo webmasterit (pėrvec rasteve kur kėta tė fundit janė autorė tė shkrimeve) dhe ata nuk mund tė mbahen pėrgjegjės.  Ju falenderojme, stafi i forumit !

 

 Krapi

Shko poshtė 
Shko tek faqja : 1, 2  Next
AutoriMesazh
veli kajtazi

avatar

Numri i postimeve : 2
Registration date : 17/12/2007

Krapi Empty
MesazhTitulli: Re: Krapi   Krapi EmptyWed Dec 19, 2007 7:00 pm

Respektoj shume punen ne informimin e atyre qe merren me peshkimin por edhe me shume punen e atyre qe merren me peshkatarine sportive. Jane tema qe nuk jane prekur fare nga peshkataret sportiv se nje literature e tille mungon edhe ne Shqiperi.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
veli kajtazi

avatar

Numri i postimeve : 2
Registration date : 17/12/2007

Krapi Empty
MesazhTitulli: Re: Krapi   Krapi EmptyWed Dec 19, 2007 7:02 pm

Kam te shkruar nje liber prej 230 faqeve por ne munges te mjeteve nuk kam arritur ende ta botoj me temen peshqit e ujrave te Kosoves dhe peshkataria sportive
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Naki
WebMaster
Naki

Numri i postimeve : 69
Lokacioni : Lipjan
Registration date : 11/09/2007

Krapi Empty
MesazhTitulli: Re: Krapi   Krapi EmptySat Dec 29, 2007 2:58 pm

Veli,
Postoj shkrimet e tua per peshkun pa kurrfar problemi ketu
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://www.nasergashi.com
Naki
WebMaster
Naki

Numri i postimeve : 69
Lokacioni : Lipjan
Registration date : 11/09/2007

Krapi Empty
MesazhTitulli: Re: Krapi   Krapi EmptyMon Jan 14, 2008 7:37 pm

Krapi eshte peshku me i deshiruar per peshkatarin
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://www.nasergashi.com
Luki
Administrator
Luki

Numri i postimeve : 179
Age : 60
Lokacioni : Prishtinė
Registration date : 30/07/2009

Krapi Empty
MesazhTitulli: Re: Krapi   Krapi EmptyFri Jul 31, 2009 9:29 am

Pėrshėndetje,

Ėshtė mirė secili prej nesh qė ka informatė, apo shėnime lidhur me peshkimin apo llojin e peshkut te shkruaj, nė mėnyrė qė tė pasurohet kjo faqe, dhe qasja nė kėtė faqe tė bėhet mė atraktive pėr secilin prej nesh.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Naki
WebMaster
Naki

Numri i postimeve : 69
Lokacioni : Lipjan
Registration date : 11/09/2007

Krapi Empty
MesazhTitulli: Re: Krapi   Krapi EmptyTue Aug 25, 2009 12:16 am

Krapi ėshtė peshk i njohur, i cili noton nėpėr fund duke kėrkuar skrrajat ujore, larvat e insekteve tė ndryshme, bigrat e bretkosave etj. Nė pranverė krapat mblidhen nėpėr gjire ku ikrohen. Femra lėshon numėr tė madh tė vezėve (500,000 deri 1.000.000). Njė pjesė e tyre i hanė shtazėt tjera. Gjithashtu krapat e vegjėl asgjėsohen nga grabitėsit e ndryshem. Arrin peshėn deri nė 40 kg dhe jeton deri 45 vjet.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://www.nasergashi.com
Naki
WebMaster
Naki

Numri i postimeve : 69
Lokacioni : Lipjan
Registration date : 11/09/2007

Krapi Empty
MesazhTitulli: Re: Krapi   Krapi EmptyTue Aug 25, 2009 12:30 am

Krapi Krapi11
Krapi eshte nje peshk qe gjindet ne te gjithe boten eshte sjellur nga Azia .Ky peshk i perket ujrave te embla te lumejve ku eshte me i perhapur, por ka edhe ne Liqene, rezervuare te peshkut . Ne lumenjte tane gjindet ne Lumin Drini i Bardh, Sitnice, Drenice, Morave etj.
Shumzimi i Krapit fillon nga Maji deri ne Korrik pra ne vendet ku jane te ceketa dhe te ngrohta pjesen e perhersheme te ujeit me vegjetacion , veēanerisht ne zonat bottomland . Shumzimi i femrave qe ato mbajen eshte rrethe nje milion ikra qe ato te percaktuara ne dy ose tri cikle gjate shumzimit .mbarsimi i krapit shfaqet ne gjatesi prej rreth tridhjete centimetra ndryshe, sikurse ne masen e peshkimit.

Ushqimi i Preferuar
Krapi i vogel ne fillim ushqehet me planktona, dhe me pas, me bime neneujore, ikren e peshkut dhe kafsheve te tjera ujore ne uje.Me se shumti pjesen e jetes se tij Krapi e kalone ne pjesen e poshtme te ujit .Mundet me u rrit deri ne pesedhjete kilogram, me gjatesi prej 120 cm por keto jane shume te rralla raste. Konsideruar vleren e vertete ekonomike kapitale .Por eshte ne listen e peshkut, si per ekonomi nje ashtu per peshkim sportive. Deri tani Krapi me i madhe rredhe 100 kg eshte zene ne vitin 2008 ne nje vend te Azise nga peshkataret okulare.

Gjujtja e Krapit dhe Karremi

Peshkataret sportive duke perdorur metodat moderne per zenjen e krapit, parabolik shkopij , nailoni trashėsia 0,40-0,50, grepat me madhsi 4-1/0.krapi kryesisht zihet ne thellesi te ujit ,me sisteme te ndryshme , si me tape levizese sistem Anglez por ka edhe shum e shum metoda te tjera .me se shumti perdoret gjuetia me miser te ri apo te vjeter te ziher patate polubareni, gruri i ziher, bizele te fresketa, buke e bardhe skranja te zeza apo te kuqe .
Krapistat e gjuaj krapin me bojlia te posaēme ,pothuajse me te gjitha aromamat . krapi eshte peshk shum I fort , shume i ashper dhe fiksohet shume keshtuqe nuk shkohet ne peshkim pa meredov.Per peshkim te sukseseshm duhet qe vendi ku peshkohet te ushqehet sa me gjate dy tre dite perpara.

Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://www.nasergashi.com
Michael
Vizitor
Anonymous


Krapi Empty
MesazhTitulli: Re: Krapi   Krapi EmptyTue Aug 25, 2009 3:03 pm

We Offer Unique Information to Help You Catch Carp

Carp fishing is becoming increasingly popular in the UK and Europe. Each week hundreds, maybe thousands, of new anglers experience the pleasure of catching big carp. The industry is growing very fast. Many top tackle manufacturers are consistently improving products and developing new ideas to provide new methods to catch carp. Many improvements are geared towards the use of end terminal tackle, the important parts that are in direct contact with the carp. Technologies in fishing lines, bait and rig presentation have developed to help anglers trick more carp into taking the hook bait.

With the increasing popularity of carp angling, many fish in the commercial waters are consistently pressured. Carp possess a natural instinct to learn and adapt to various dangers in order to survive. Increasing pressure forces carp to learn quickly and wise up to the most common angling tactics used by carp fishermen. As the fish learn by association they start to recognise various baiting situations as dangerous and some may start to avoid an angler's bait altogether![/size]
[size=9]As more carp anglers reveal their fishing techniques and the angling magazines publish more articles, news about angling tactics travels around. The best present day fishing methods become widely used, thus carp eventually wise up to these. Eventually they become less effective for fooling the larger carp. As a result, it becomes progressively harder to catch carp, especially for the older, wiser and often bigger fish in the lake. For this reason, anglers today need to be armed with fresh ideals and techniques if they want to continue catching carp, or improve their catch rate. It is often said that we need to inject a little intelligent thinking into our carp angling methods, as well as possess numerous tactics at our disposal in order to continue tricking carp into feeding on our hook bait.
This is where Carp-Fishing-Tactics.com can help you catch more carp.

The aim of carp fishing tactics is to provide detailed information on new rigs, bait, methods, techniques and ideas on anything that will help you catch more carp. Whether you're a beginner or an advanced carp angler there will be some information to help. This site will be used to publish all our thoughts, reports, finding, experiments and discoveries. We hope you enjoy it!
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Michael
Vizitor
Anonymous


Krapi Empty
MesazhTitulli: The Weather changes How it Potentially Affects Carp   Krapi EmptyTue Aug 25, 2009 3:16 pm

Evidence suggests that European monks introduced carp into the UK around the turn of the 17th century. Since then, anglers have been studying the carp and its environment as a means of locating and catching the fish. In the 1990s, much work was done to determine the impact of the moon, wind direction, air pressure changes, oxygen content and water temperature on carp behaviour.
The Moon:Questions have arisen as to whether the moon phases affect carp fishing. Many saltwater fishermen use solunar tables to calculate prime fishing times. The tables are based on a combination of moon phases and sun/moon rise/set times and rate the various time periods each day. There is some computer software available that can do solunar calculations, but these are usually only suited to North America. It is uncertain how moon phases would affect freshwater fishing as there is no tidal factor to consider.
Try to go carp fishing in the appropriate weather conditions or you may end up catching the catfish instead! This beast wrestled Mac into submission. It weighed over 85 pounds - my lucky father!
Wind Direction:The direction of the wind has a direct impact on the feeding habits of carp. Anglers know that nutrients in the water change direction to match that of the surface winds. Carp follow the nutrients because they can taste and smell items in the water. They have a highly sensitive olfactory system that allows them to sense any dissolved substance in the water and determine whether or not it is a good food source. In addition, the lining of the carp’s mouth contains chemically sensitive cells that allow it to determine whether that food is good or bad. As the wind driven water hits a shoreline, the under-current stirs up food from the bottom, attracting the fish. When the food becomes scarce, the carp will move further from the bank and gradually disperse across the lake. A change in the wind to a new direction will encourage the fish to move into the windward shore again.
It has also been suggested that the wind blows on the fisherman’s line and sends the vibrations down it and that attracts the fish to the bait. When the fish picks up the bait, it feels the vibrations and runs with the line. When the wind stops blowing, the bite doesn't stop but the runs do. When the wind picks back up the runs soon follow.
Air Pressure Changes: Research has been done into whether barometric pressure has any effect on carp. When the barometer drops, carp tend to stop moving and start feeding on dead materials. When it rises, carp become more active and feed on living things.
Weather: Today, most anglers know that weather affects the quality of fishing. Poor weather conditions, such as clouds and rain, increase the probability of catching a carp. Rain in warm weather cools the water and increases oxygen levels. This freshens up the water and makes the carp more sensitive to the smell of the bait. Cold weather appears to have the reverse effect. Carp become less excited and more difficult to catch. In clear water under sunny conditions, the carp’s ability to see is excellent, depending on its depth in the water. Cloudy conditions, on the other hand, reduce the amount of light in the water and have the side effect of hiding the angler’s presence.
Oxygen Content: Carp can survive in low oxygen water (0.3-0.5 mg/litre), stagnant pools or waterways or in rivers heavily contaminated by human sewage, industrial and agricultural toxins and wastes. Carp are capable of absorbing large amounts of Mercury, PCB and heavy metals in their tissue. Because of this, they should not be eaten if they are taken from contaminated waters. Carp can also thrive in oxygen rich waters.
Water Temperatures: Changes in water temperature alter the feeding habits of carp. Increases in temperature can significantly reduce the number of fish caught. Where the weather is warmer for longer periods, the feeding patterns gradually return to normal. In such areas, a change of bait is helpful. Boilies made with less casein and more carbohydrate, such as semolina, seem more effective. Smaller and/or softer baits have also been found to get better response.
It was once thought that carp could not be caught in water above 21c or in water below 16c. Research indicates that they can survive inside a block of ice with only a small amount of free water in the centre. They can do this because of their ability to modify their muscle properties and swimming performance following several weeks of temperature adaptation. In the cold winter months, carp generally stay near the bottom. A good rule of thumb for winter is to fish at the peak temperature times when the water warms slightly. Carps’ feeding periods will be shorter and less intense than in warmer months. The angler should realize that the fish are far more selective in where and on what they'll feed during the winter.
Spawning: Changes in water temperature have an affect on carp’s spawning habits. Carp spawn in the spring and early summer when the water temperature is around 16-26C. It may take place over several days. The embryonic development of carp takes about 3 days at 20-23C. If hatching comes too close to winter the young carp fry do not have enough time to build up reserves of fat before winter sets in and they perish. Growth is rapid where the water is warm and rich in food. Carp can reach 0.9kg and 15cm in length in a year. They continue to grow at that rate, but not in waters that are too cold (below 10C) to encourage maximum size. The ideal temperature for maximum growth is 20-28C.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Michael
Vizitor
Anonymous


Krapi Empty
MesazhTitulli: fishing tips to help you catch more big carp   Krapi EmptyTue Aug 25, 2009 3:27 pm


 1. If you can, try to locate the fish before choosing a peg. Locating the carp, or any possible patrolling area is a largest part of carp fishing success.
 2. Use fishmeal-based boilies during the summer and autumn, try 50/50 mixes or bird food types of bait during winter and spring.
 3. Add plenty of salt to particle baits, especially the cooked types like hemp, maize, tares, beans, partiblend seeds, maple peas and chick peas. Carp love the taste of salty foods. As a rough guide, add one tablespoon of salt to 5 litres dry particles. These are also good cheap baits to use!
 4. Try adding chillies to some particle baits. Carp seem to love that hot "kick" from those spices. Roughly add 2 tablespoons to 5 litres particles.
 5. If the standard carp baits like boilies don't seem to be working, try using maggots. Here is a maggot carp rig to try. You can fill a small PVA bag with maggots to get some free offerings out at distance. Or you could even half-fill the bag with dry groundbait to give off a cloudy attraction. (If you are concerned about maggots wriggling away or into silt try using previously frozen dead maggots.)
 6. When the water is cold such as in the winter, try casting your rigs a little more frequently, and target different areas in order to place a hook bait close to the fish. Cold water slows down the movements of carp so there's less chance the fish will swim towards your bait. In the summer, you can lay traps in possible patrolling areas and wait for the carp to find the bait.
 7. Use different sizes of pellets or particles in a spod mix. This helps confuse the carp, it also gives you the option to use various sizes on the hook.
 8. Add high sources of vitamin C to your bait. I often mix my method up using orange juice rather than lake water. You can also try soaking fresh boilies in orange juice in order to give that distinct flavour and extra sugar.
 9. If you're worried about overfeeding the swim then use breadcrumb groundbait with just the attractants added but without all the particle baits included. this way you get all the attraction without filling the fish.
 10. Whenever you can, try to stay away from using round bait. Far too many carp are caught on round baits, you want to be different. I sometimes just square up the hook bait using small scissors.
 11. Try crumbling a multi-vitamin pill into your method mix. Carp love highly nutritious foods!
 12. If you're fishing a new water, try using brightly coloured bait with high attract smells. Only switch if you know there are carp in the swim and you are having no action.
 13. Try to get carp competing for the bait. When carp compete for food they lower their guard and are easier to catch.
 14. In the winter, try fishing the silt areas at the bottom of gravel bars.
 15. Always try to camouflage your end tackle to suit the lake bed you're fishing on. I sometimes weight down a spod with leads, then cast it out and let it sink to the bottom, then scrap up a sample of the bottom. I can then create my end tackle to suit the same colour. If possible, I try to do this a few days before a fishing session.
 16. Always use good quality bait when fishing for big carp.
 17. If you're catching carp in a certain spot then you want to place your rigs in the exact same spot every time you cast. To help do this, place some marker line or a small piece of tape on the main line once you have the rig in your preferred area.
 18. Rather than throwing unused particle baits into the lake at the end of the session, take them home and freeze them. Many particles such as hemp, maize, chick peas and beans can be frozen and kept, even maggots can be frozen and used for another carping session.
 19. To help stop a banked carp from jumping around when trying to remove the hook, try covering up the eyes with a wet, dark cloth.
 20. Try not to throw out too much bait at the start of a session, try the "little and often approach". Remember you cannot take out what has already gone in!
 21. Try not to overfill a spod it will cause spillage in mid flight. It may also alter the course of the spod.
 22. If fishing a pressured venue, don't add too many bright baits to your spod mix Bright colours often spook shy carp, only try out the bright colours if the neutral colours don't work.
 23. In cold weather try soaking hook bait in neat liquid flavourings. These are usually much stronger helping to release attractant over a longer period.
 24. To help locate the distance of the fish in the swim, fish with tight lines and stagger the rods at various distances. If you get line bites on the rod closest to the bank, then you know you're fishing too far with the other rods.
 25. Tiny seeds used in any spod mix can help hold carp in a swim for longer. I believe some of the seeds become wedged or hidden in the lake bed and as a result, it takes longer for the carp to find the majority of these particles. However, do your research as not all seeds are effective for catching huge carp!
 26. If you want to achieve more bites when fishing for carp, try scaling down on your end rig tackle. Smaller item of rig tackle are less visible but also, smaller hooks are often sharper because the wire is thinner. Sharp hooks always catch more carp out!
 27. Always use Rock Salt over normal table salt when preparing particles or making your own baits. There is evidence which suggests carp are far more attracted to rock salt.
 28. Do not always follow the wind for locating carp. Smaller waters are less affected by winds. Also, some of the bigger carp in larger waters may NOT follow the wind because angling pressure has taught them it could be dangerous!
 29. Always plop in a few baits before casting out a rig. If there are carp feeding in your swim then the bait dropping down will cause them to move away for a while, then fire out your rig. It's much better to spook carp with bait rather than a heavy rig!
 30. If the majority of anglers on your local water bait heavy and bivvy up for days, then try roaming or stalking tactics. Maybe place small patches of bait in different margin areas around the lake. Frequently visit these areas and try dropping our a rig
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Luki
Administrator
Luki

Numri i postimeve : 179
Age : 60
Lokacioni : Prishtinė
Registration date : 30/07/2009

Krapi Empty
MesazhTitulli: Re: Krapi   Krapi EmptyTue Aug 25, 2009 4:47 pm

Disa gabime deri tek mossuksesi ne peshkimin e krapitQėndroni duke peshkuar dy tri netė dhe kurrsesi tė peshkoni ndonjė peshk.Edhe fati ėshtė njė ndėr faktorė por do tė mundohem tė pėrshkruaj njė listė tė shkurtė tė arsyeve pėrse nuk po mundemi me nxanė peshk tė madh,kjo ėshtė nga pėrvoja ime e cila mė ka ndodhė dhe secilit prej nesh mund t’i ndodhė.

1.Montimi (peri i zgjatur) se tepėrmi, qė mund tė mundėsoj qė krapi e merr karremin nė gojė e teston para se ta hudhė,apo montimi shumė i shkurtė dhe gjatė testimit – futjes nė gojė, krapi heton pengesat apo dyshon dhe nuk e merr karremin.

2.Krapi nuk gjendet ne vendin tuaj tė peshkimit, apo nuk e ka marshutėn e tij nė atė vend ku ju peshkoni.

3.Krapi nuk e merrė karrėmin tonė-ushqimin tė cilin ne ja servojmė,nga arsyeja se ka ushqim tė mjaftueshėm natyral, e cila mund tė ndodhė nė liqene, nė kohė tė caktuar tė ēdo viti.

4.Montimi mbėshtjellet gjatė gjuajtes, apo duke rėnė teposhtė nė thellėsi, apo edhe krapi kur ta pshtynė nga goja mund tė mbėshtillet, dhe bie nė pozitė tė keqe e qe krapi nuk mundet ta merr

5.Grepi i vogėl nė raport me karremin.Nėse doni tė pėrdorni grepa mė tė vegjėl atėherė duhet zgjatur penin i cili mundėson grepit mjaft hapsirė tė kryejė punėn e vet, dmth grepi ti ngulet krapit

6.Shumė ushqim nė raport me numrin e krapave tė cilėt qarkullojnė nė pozicionin tuaj.Kjo zakonisht ndodhė nė pranverė e hershme.Mė mirė mė pak tė ushqet pozicioni i juaj dhe sistemet te vendosen ne drejtime te ndryshme

7.Zhurma e tepruar- vendet me zhavor apo gurishte pėrcjellin edhe zhurmėn nė ujė kur ju tė lėvizni.Zhurma natyrale nė tė cilėn ėshtė adoptuar krapi nuk e pengon

8.Jeni duke e pėrdorur karremin i cili krapit i asocijon ne rrezik, shkak mundet tė jetė ngjyra e karremit,aroma apo pamja.Mund tė ndodhė qė karremin e njejtė e ka pėrbi ndonjė krap mė heret,ka ikur dhe mė nuk i afrohet atij lloj karremi (edhe pse thuhet se peshku mban mend vetėm 10 minuta)

9.Krapi nuk mund ta gjej karremin tuaj nga arsyeja se vendi ku peshkoni ėshtė i papėrshtatshėm pėr depėrtimin e krapit deri te karremi

10.Karremi thjesht ėshtė i padukshėm- kur peshkoni me plumb teper te rende dhe dyshemeja ėshtė me balte, dhe montimin tuaj e vendos ne baltė e bėnė tė padukshėm

Lokalizimi i krapitNjėra ndėr parakushtet themelore dhe kryesore nė peshkimin e krapit definitivisht ėshtė lokalizimi i peshkut-krapit,mirėpo ėshtė vėshtirė tė gjindet krapi dhe tė lokalizohet.Nė vijim do ti paraqes disa varijante.

Lokalizimi i krapit tė jeni tė sigurtė se mė sė shumti ndikon nė suksesin tuaj nė peshkimin e krapit, i cili lokalizim merr njė kohė bukur tė gjatė dhe njė pjesė e peshkatarėve pothuajse nuk i kushtojnė rėndėsi kėtij faktori. Eshtė fakt se ky element e shpėrblen secilin krapist me rezultat tė kėnaqshėm gjatė peshkimit.Ma merr mendja se rrallė ndonjė krapist (po e quaj krapist peshkatarin i cili gjuan krap) del nga vetura e tij dhe vėzhgon shenjat elementare tė aktivitetit tė krapit nė sipėrfaqen e ujit.Gjithashtu duhet patur parasysh kushtet klimatrike, dhe nga tė gjitha kėto sė bashku secili prej nesh duhet tė nxjerr pėrfundime.

Kėto tipare karakterizojn krapistin modern.

Pėrkundėr kėsaj njė numėr i konsiderueshėm i krapistėve qėndrojnė nė vendin e tyre tė preferuar, pa marrė parasysh se a ėshtė krapi andej pari apo jo, dhe kjo rezulton me shume dalje tė pasuksesshme nė peshkim.Parimisht vlen se sa mė i madh tė jetė niveli i ujit nė njė liqe, aq mė pak peshk do tė ketė aty, pėr kėtė arsye ėshtė e nevojshme gjetja e tyre, gjetja e lokacionit ky krapi lėviz dhe qarkullon, ku ai e bėnė marshutėn e tij tė zakonshme ditore dhe kohore.Paraprakisht, duhet ne liqenin qė do tė peshkosh hapi i parė duhet tė jetė mbledhja e informatave rreth atij vendi liqeni.

Hapi nė vazhdim ėshtė informatat mbi lėvizjen ditore dhe kohore nė intervale tė ndryshme gjatė ditės si dhe me ēka mė sė shumti ushqehet krapi nė atė liqe.Poashtu ndikimi i kohės si ndikon nė marrjen e ushqimit tek krapi.Egzistojnė mėnyra tė ndryshme tė lokalizimit tė krapit. Me shikim tė lėvizjeve tė tija nė ujė dhe me logjikė( pėrdorimi i logjikės sė shėndoshė)

Siq dihet krapi bėnė kėrcime mbi ujė, lėviz nė sipėrfaqe dhe shenjat e lėvizjjes janė tė dukshme. Shenjat vizuele janė tė sigurta, mirėpo nuk do tė thotė se aty ku kėrcen, lėviz, aty edhe do tė merr ushqim.Nga pėrvoja ime personale kam patur raste qė aty ku kėrcen aty edhe e merr ushqimin dhe me sukses kam peshkuar aty, mirėpo kjo nuk ndodh gjithnjė.

Krapi nuk ushqehet gjatė tėrė ditės edhe pse mund tė populoj njė hapsirė bukur tė madhe tė liqenit.Ai nė intervale tė caktuara kohore ushqehet e jo tėrė ditėn, edhe pse ėshtė aty aktiv.Rol tė madh nė kėtė drejtim luan edhe drejtimi i erės i cili ndikon sepse gjatė erėrave tė forta shpesh ata gjenden nė cekėtina sepse nga valėt turbullohet njė pjesė e ujit dhe ata i nxit nė kėrkim tė ndonjė lloj ushqimi dhe i stimulon ata nė kėrkim tė ushqimit, njėkohsisht ndjehen mė tė sigurtė.

Vlen tė ceket se kėto cekėtina ėshtė thellėsia minimum 4 m e tutje .(sepse thellėsia ime e preferuar e pėshkimit ėshtė 6 deri 10 metra varėsisht prej liqenit)

Stimulim tjetėr i kėsa qė pėrshkrova pak mė lartė,ėshtė edhe niveli i oksigjenit nė ujė i cili krijohet me rastin e kėtyre valėve.Eshtė fakt se nė rast tė valėve, rrymimi i ujit nėn sipėrfaqe shkon nė drejtim tė kundėrt dhe nga kjo me kėto rrymime mund tė lėviz edhe lymi i fundit tė liqenit, dhe krapi mund tė kėrkoj nėse ėshtė zbuluar ndonjė ushqim qė ai zakonisht e kėrkon nė lym.

Tek koha e mirė ėshtė mė ndryshe dhe krapisti duhet tė ketė parasyh shenjat vizuele, apo edhe shenjat e ushqimit tė krapit mbi sipėrfaqe tė ujit, apo nėn sipėrfaqe, e qė mbi sipėrfaqe tė ujit lajmėrohen fluska tė ajrit i cili lirohet me atė rastEgzistojnė edhe paisje tė cilat mund t’ju ndihmojnė nė gjetjen e lokacionit ku qarkullon dhe lėviz peshku.Kėto paisje sa janė tė mira po aq edhe kanė efektin tjetėr, nuk po them negativ po vlerėsojeni ju vetė.

Me vite tė tėra kam peshkuar nė njė vend,nė intervalin kohor tė njėjtė dhe pothuajse pėrafėrsisht me datė prej deri kur do tė punoj (merr ushqim )krapi nė atė vend, por tani ajo paisje mė thotė se krapi nuk ėshtė aty dhe aty vetėm ėshtė tranzit, e qė mė ka bėrė tė largohem nga ai vend

Fjala ėshtė pėr SONAR, paisje e cila ka veti shumė tė mira, pra tregon qarkullimin e peshqve nė njė lokacion, temperaturėn e ujit, thellėsinė dhe terenin – fundin e liqenit, a ka pengesa apo jo.Nuk do tė thotė se kjo paisje mė ka bėrė peshkatarė – krapist mė tė mirė .

Vazhdimisht jam duke mėsuar, dhe po them se nė gjuajtjen e krapit njeriu vazhdimisht mėson, pra din shumėēka por nuk din nganjėherė asgjė.Me ndihmėn e sonarit, nė vende tė caktuara nė kohė tė caktuar mund ta gjesh lokacionin ku qarkullon krapi dhe peshqit tė tjerė, dhe aty nga barka me tapė mund tė peshkosh, dhe qė peshkimi do tė tė jep rezultate.

Nga kontakti shoqėrimi me krapist mėson shumė ēka,por edhe zbulon edhe padijeninė e tyre, (njė pjesė e tyre edhe flasin diēka tjetėr e veprojnė nė tė kundėrtėn) edhe pse njė pjesė e madhe e tyre, mendojnė se vetėm ata dijnė dhe vetėm ata janė mjeshtėr dhe nuk i zbulojnė sekretet e tyre, apo rezultatet e peshkimit.

Njėri nė njė vėnd e kishte peshkuar njė krap dhe pas largimit nga ai vend e terhiqte nėpėr tokė krapin e lidhur 2-3 metra pas tij, vetėm qė mos tė vėrehej nga largėsia se ka nė dorė krap, e nuk e dinte se vėrehej si nė pėllėmbė tė dorės.Nėse e din se dikush peshkon dhe e ushqen vazhdimisht njė pozicion tė caktuar, nuk ėshtė mirė nė vend tė tij (mos tė themi se ėshtė vendi i tij, sepse ėshtė vend i natyrės-liqenit) tė peshkohet nga shumė arsye, sepse vende tė tilla mund tė bėjmė secili prej nesh por vetėm duhet angazhimi ynė.

Ėshtė poashtu me rėndėsi mbajtja e njė lloj evidence tė peshkimit, kur nė cilėn kohė, nė cilin vend ke peshkuar.Shpesh filtet nga peshkatarėt se sot nuk patėm fat, mirėpo fatit i paraprinė angazhimi direkt i juaji nė gjetjen e parametrave tė cekura mė lartė.Mbi tė gjitha duhet tė mbizotroj durimi dhe suksesi dhe rezultatet vijnė.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Luki
Administrator
Luki

Numri i postimeve : 179
Age : 60
Lokacioni : Prishtinė
Registration date : 30/07/2009

Krapi Empty
MesazhTitulli: Re: Krapi   Krapi EmptyTue Sep 01, 2009 5:16 pmKrapi (Cyprinus carpio)

Sipas Krapit njė numėr bukur i madh i peshqve ka marrė emrin, emri i tij nė gjuhėn latine ėshtė Cyprinus carpio, kurse peshqėt e familjes sė krapit quhen ciprinidi.Poashtu edhe llojet e ujrave tė caktuara tė ulta quhen ujra ciprinide. Nė kėtė familje peshqėsh ka shumė lloje tė peshqve tė cilat jetojnė nė Europėn jugore dhe ujrat e ėmbla tė Azisė, Amerikės dhe Afrikės.Karakteristikė e pėrbashkėt e tyre ėshtėė se keta peshq nuk kanė dhėmbė, por kanė nofull nga tė dy anėt nė gojė ku nė ashtin e nofullės kanė dhėmbė tė imėt me tė cilėt e pėrtupin dhe shtypin ushqimin dhe kėshtu e pėrbijnė tė shtypur dhe imtuar.

Tek ne egziston Krapi i ėgėr dhe ai i butė apo krapi i i rezervateve(pa luspa apo pjesėrisht me luspa).Dallohen edhe nga konstrukti i trupit sepse krapi i butė e ka trupin e krrusur.Do tė thotė krapi i butė mund tė ketė luspa tė mėdha tė cilat mund tė zgjaten prej kokės deri tė bishti dhe rreth bishtit luspa tė vendosura pa ndonjė rregull, apo krapi i butė mund tė mos ketė edhe fare luspa.

Jeton nė ujra me rrjedhje tė ngadalshme , dhe ėshtė i pėrhapur nė Europė dhe Azi.Tek ne ėshtė i pėrhapur nė lumenj dhe liqene

Tek ne shumzohet kryesisht ne muajin maj, apo kur temperaturae ujit mbėrrin mbi 18 gradė celsius.Veq nė vitin e tretė Krapi ėshtė i gatshėm pėr shumzim, dhe ka numėr shumė tė madh tė ikrės (vezėve) e cila ikėr hudhet nė cekėtina dendur tė gjelbruara.Femra i bėn vezėt nė kėto barishta kurse mashkulli e pėrcjell dhe e bėn fekondimin e kėsaj ikre (vezėve) e cila ikėr njė pjesė arrin tė zhvillohet dhe njė pjesė sulmohet nga peshq tė tjerė. Pas njė jave tė kėtij proqesi lindin peshq tė vegjel tė cilėt mjaft shpejt rriten dhe arrijnė deri nė vjeshtė gjatėsinė 10 deri 11 cm. Vitin e dytė arrijnė deri gjysėm kg kurse vitin e tretė – dhe te katėrt 2-3 kg.

Krapi ėshtė peshk shumė interesant dhe i menēur, por shumė i kujdesshėm dhe i shkathėt nė hetimin e rrezikut, nėse gjuhet me rrjetė do tė tentojė tė hyj nėn rrjetė apo ta kėrcej rrjetėn .

Sytė e tij i mundėsojnė qė tė shef nė kandin 360 shkallė, kurse nė hundėt e tij tė them shtu qė janė tė vendosur fije tė holla apo ti quaj super Senzorė me tė cilėt ai nuhat ushqimin dhe e dallon shijen, e qė kjo e bėnė me senzitiv se llojet tė tjera tė peshqve, poashtu ka vijėn si edhe peshqit tė tjerė nė tė dy anėt e trupit per orjentim mund tė them si radari mė i sofistikuar.

Krapi mban mend vendet ku i servohet ushqimi, dhe pėr ēdo ditė nė kohėn e caktuar e bėnė marshutėn e caktuar.Koha mė e mirė e peshkimit ėshtė mėngjezi i hershėm dhe pasdita e vonė, nuk do tė thotė se nuk peshkohet edhe natėn.

Peshkimi i krapit fillon nga pranvera e hershme. Sezona kryesore e peshkimit eshte ne fund te veres,mirepo rezultate te mira arrihen edhe afersisht 15 dite pas shumimit

Peshkimi i krapit bėhet me paisje speciale: shkopinj tė tė gjatėsisė 3.60 m dhe 3.90 m, makina te peshkimit tė forta me tė cilat mundesohet lėvizja e lirė karremit me rastin e marrjes nga ana e krapit (bait runner).Makina tė tilla preferohen nga shumė arsye sepse me tė njėjtat mundėsohet peshkimi i sigurtė dhe me kėto ruhet shkopi dhe peri por edhe gjahu. Peri preferoj tė pėrdoret i trashėsisė nga 0.28 mm deri 0.30 mm (jo mė i trashė) sepse peri i trashė hetohet nga krapi dhe suksesi nė gjuajtje ėshtė mė i vogėl.Grepat janė tė ndryshėm dhe duhet tė jenė shumė tė mprehtė,varėsisht nga disponimi i peshkatarit, por preferohen grepa tė atillė qė nuk mund tė jenė mė tė vogėl se madhėsia e karremit (me rastin e marrjes sė karremit nė gojė,krapi zakonisht ushqimin e hudh nga goja, me kėtė rast grepi i mprehtė e kryen punėn si duhet).Pas ēdo gjuajtje duhet tė kontrollohet grepi, zakonisht nė thua tė gishtit tė dorės shikohet mprehtėsia e majes sė grepit, dhe grepat duhet tė ndrrohen shumė shpesh, asgjė nuk duhet lėnė rastit. Plumbi duhet tė jetė i rėndė dhe i lirė i cili mundėson nguljen (therjen) e grepit nė gojėn e krapit.

Paisje tjetėr ėshtė Rrjeta ofruese, pa tė cilėn ėshtė e pamundur pas kapjes sė krapit, nxjerrja e tij nga uji.

Shkopinjėt e pėshkimit vendosen nė Sistem 3-4 shkopinj (sistemi nėnkupton shkopinjėt e vendosur nė Rod pod) me alarmet e posaēme tė cilėt quhen edhe signalizatorė tė kafshimit tė cilėt mundėsojnė njė rehati tė madhe tė peshkatarit i cili nuk ėshtė i varur qė vazhdimisht tė shikoj shkopinjėt dhe tė bėhet rob i tyre.Nėn alarme vendosen indikatorėt (kinderat) nga tė cilėt vėrehet sa ėshtė hapi i tėrheqjes apo i kafshimit nga ana e krapit, apo tė shifet se pėr cilin shkop bėhet fjalė (pasi qė ditėn nuk vėrehen dritat e alarmeve).Natėn signalizatorėve mund t’ju vėhen ampulla ndriquese.(apo ka indikatore te tillė tė cilėt kyqen ne alarm dhe per ēdo lėvizje ndizen ata dhe tregojne edhe mė saktesisht hapin e tėrheqjes apo shkopin)

Peshkimi i krapit mund tė bėhet edhe me tapė, me tapa rrėshqitėse, peshkimi mund tė bėhet edhe nga barka nė kėto raste, preferohet tė dihet edhe thellėsia e qarkullimit tė tij nė ato raste.

Paisje moderne e cila ndihmon nė hetimin e terrenit, hulumtimit tė qarkullimit tė peshkut, temperaturės sė ujit dhe thellėsisė eshtė sonari.Mirėpo nė gjuajtjen e krapit nuk do tė thotė qė sonari ti kryen punėt, nuk do tė thotė qė nė njė vend ku ke peshkuar gjithnjė dhe i din karakteristikat e atij vendi dhe pėr njė moment tė caktuar sonari atė vend ta tregon bosh, kjo do tė thotė se krapi ėshtė nė lėvizje dhe se nuk duhet bazuar gjithnjė nė sonar.Krapi ėshtė i adoptuar ndaj zhurmave tė pėrditshme, siq ėshtė larja nė liqe, qarkullimi i barkave, apo ne vendet me gurė rrėzimi i ndonjė guri, ēka ai kėto i ka pėrditshėri, pėrndyshe ėshtė i kujdesshėm dhe vėren gjithēka qė ėshtė jo e rėndomtė.

Preferohet ushqyeshmėria e vendit tė gjuajtjes sė krapit, mundėsisht 3-4 ditė rresht.Nė kushtet dhe rrethanat tona zakonisht ushqimi i vendit ku dėshirojmė tė gjuajmė bėhet me misėr tė zier, kaēamak dhe boila (boilat janė mė tė preferuara tė shijeve tė ndryshme por janė mė tė shtrenjta)

Zyrtarisht krapi rritet deri nė 35 kg dhe jeton diku rreth 40 vite.(ka raste te peshkimit ku demantohet pesha e krapit tė zėnė, 38 kg e 150 gr. dhe poashtu 40.8 kg rekordi i fundit tė krapit tė zėnė)
Edituar pėr herė tė fundit nga saluki nė Sat Jan 22, 2011 12:32 am, edituar 4 herė gjithsej
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
rusi

rusi

Numri i postimeve : 9
Registration date : 16/10/2009

Krapi Empty
MesazhTitulli: Re: Krapi   Krapi EmptyFri Oct 16, 2009 5:44 pm

Si jeni a jeni mir pom vjen mir per ket forum t`peshkimit po deshta ni fjal qe e tha Naki per Merodov masi veq koka puna me i thon krejt sendet shqip Merodovit shqip i thojn ... SPILAR nashta nuk preket naki tung kaloni mir .


Edhe une jam peshkatar i krapit edhe e du me fanatizem tung ju pershendes
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Luki
Administrator
Luki

Numri i postimeve : 179
Age : 60
Lokacioni : Prishtinė
Registration date : 30/07/2009

Krapi Empty
MesazhTitulli: Re: Krapi   Krapi EmptySun Oct 18, 2009 10:48 am

Miresevjen ne forum ,

Jeni i mireseardhun edhe ti te kontibuosh lidhur me temat e prezentuara, eventualisht mund te hapesh ndonje teme te re rreth peshkimit.
Ne nuk prekemi nga idete e mira, perkundrazi i vleresojme ato
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
rusi

rusi

Numri i postimeve : 9
Registration date : 16/10/2009

Krapi Empty
MesazhTitulli: Re: Krapi   Krapi EmptySun Oct 18, 2009 9:44 pm

flm Luki a del ti me peshku krapin naj her a jo... tung kalo mir peshkim t`kendshem
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Luki
Administrator
Luki

Numri i postimeve : 179
Age : 60
Lokacioni : Prishtinė
Registration date : 30/07/2009

Krapi Empty
MesazhTitulli: Re: Krapi   Krapi EmptyMon Oct 19, 2009 9:53 am

Pershendetje, Ilir
Isha te shtunden, prej 06.00 te mengjezit deri ne ora 19.00. Asnjehere as nje BIP i shkurter i alarmit nuk beri. Ishte kohe shume e mire, e dje nuk dola se e dijsha se do te merr moti i keq, por kishte dal nje shok nga Vushtrria i cili me thirri dhe me tregoi se i kishte zene 3 copa (1,5 kg-sha).
Tash edhe koha e krapit pothuajse eshte nga fundi ta shohim edhe keto ditet e mbetura ne vijim.
Ilir a ishe ti, dhe si kalove Krapi Icon_biggrin
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
rusi

rusi

Numri i postimeve : 9
Registration date : 16/10/2009

Krapi Empty
MesazhTitulli: Re: Krapi   Krapi EmptyMon Oct 19, 2009 4:06 pm

Un kam qen te shtunen prej ores 3 te dites deri ne 3 te nates qasi edhe une kam pas prej 800 Gram deri 1 Kg e 500 po i madhi nuk u lajmru si duket ka shum peshk te asaj mase edhe nuk po e len me u afru peshku i madh .
Nga jeni ju dhe ku peshkoni nese bon me dit une jom nga prishtina dhe me se shumti peshkoj ne liqenin e batllaves dhe te Badovcit te pershendes kalofsh mir... qellofsh
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
rusi

rusi

Numri i postimeve : 9
Registration date : 16/10/2009

Krapi Empty
MesazhTitulli: Re: Krapi   Krapi EmptyTue Oct 20, 2009 11:10 pm

a ke vendos me shku ndonje nat ne batllav qeto dit jan te mira edhe nga koha edhe kshtu koh per peshkim nese del ndonje dit ose masdite tregom ndoshta mundemi me shku bashk kalo mir.....
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Luki
Administrator
Luki

Numri i postimeve : 179
Age : 60
Lokacioni : Prishtinė
Registration date : 30/07/2009

Krapi Empty
MesazhTitulli: Re: Krapi   Krapi EmptyMon Oct 26, 2009 4:35 pm

Isha edhe uikendin e kaluar, u takova me disa shoke te Prishtines dhe Mitrovice dhe Vushtrri.
Nuk pati as te ata as te une kurgja qe vlen te permendet, 1 kg deri n1 1,5 kg, edhe ate ka nis me u rrallue. Te shpresojme keto ditet e mbetuara, nese uikendi eshte me mot te mire paradite jam atje. kalo mire
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
rusi

rusi

Numri i postimeve : 9
Registration date : 16/10/2009

Krapi Empty
MesazhTitulli: Re: Krapi   Krapi EmptyMon Nov 02, 2009 1:10 am

Une per veti Luki shtagat e Krapit i kom fshi i kom ly i kom palu edhe per sivjet nuuk e besoj qe dal mo veq nese osht koha noj nat mir se per ndryshe jo veq qe du me dal kismet naj dit per shtuk me e provu pakez se kesh dje edhe e pash qe kish shtuka po jo shum t`e mdhaja po sa per me u knaq pak bon e te mdhajat po pres edhe naj dit sat ja nis qajo bora e par besoj qe duhet me punu shtuka e madhe te pershendes kalo mir nuk mujtem me u taku as ni dit po nese je ka prishtina naj mbramje dalim pim noj kafe te pershendes
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Luki
Administrator
Luki

Numri i postimeve : 179
Age : 60
Lokacioni : Prishtinė
Registration date : 30/07/2009

Krapi Empty
MesazhTitulli: Re: Krapi   Krapi EmptyTue Jan 26, 2010 1:46 pm

Krapi Rekordkarpfen_martin_locke


Rekordi i ri nė peshkimin e Krapit 42,6 kg

Rainbow Lake - Francė, eshte nje nga liqenet me te njohura ne boite lidhur me Peshkimin e Krapit.
Shume here ne kete liqe jane thyer rekordet e peshkimit te krapit.

Fatin e tij te peshkatarit e provoi Martin Locke, pronar i Firmes Solar Tackle . Gjate peshkimit njejavor ne kohen shume te ftofte Martin nuk peshkoj asnje peshk dhe kur mendoi se nuk do te kete fat kesaj radhe ne peshkim, me 7 Janar rreth ores 18,00 pasoi meshimi i shumepritur i krapit. Pas nje lufte relativisht te gjate dhe interesante, peshorja tregoi 42,64 kg , rekordin e ri botror . Ky peshk njifet nga peshkataret me emrin "Steve Brigg's Fisch" i cili peshk eshte peshkuar edhe vin e kaluar mirepo atehere ka peshuar 1,5 kg me pak
marre nga bih-Ribolov.com


Edituar pėr herė tė fundit nga Luki nė Wed Dec 05, 2012 4:49 pm, edituar 3 herė gjithsej
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Luki
Administrator
Luki

Numri i postimeve : 179
Age : 60
Lokacioni : Prishtinė
Registration date : 30/07/2009

Krapi Empty
MesazhTitulli: Re: Krapi   Krapi EmptyWed May 26, 2010 12:43 pm

Me miser gjysem te zier ne kapjen e Krapit


(per selektimin ne kapjen e krapit me te madh mundesh ti vejsh 5-6 kokrra te medha ne perin e zgjatur)


Misri eshte shume i ushqyeshem dhe lehte tretet nga organizmi i Krapit.Por edhe ekonomikisht eshte i pershtatshem per peshkatarin
A munden me miser te kapen krapa te medhenj?

Po ! Nuk ka kurrfare lidhje mes madhesise se karremit dhe madhesise se kapjes se krapit. Krapi prej disa dhjetra kg edhe me tutje sikurse ne vitet e para te jetes ushqehet me jo kurrizor dmth me krimba te vegjel te cilet jetojne ne ujra te embla. Me rendesi eshte qe misri te jete mire i zier ne ate menyre qe krapi me organiozmin e tij lehte dhe shpejte ta perpunoj, sepse sa me shpejte ta perpunoj organizmi i tij ai perseri do te kthehet dhe do te kerkoj ushqim prap. Pra te jeni te kujdesshem me sasine sepse krapi i madhesise prej 15, 20 kg dhe me shume munden pa problem me ngrene disa kg. miser.


A mundemi me e perzier misrin me fara te ndryshme apo me boila ?

Po normalisht.Percaktohuni per kombinimin miser-boila, preferohet gjate kombinimit te tyre ne ujie te qiteti 5 deri 10 % arome e cila eshte identike me aromen e boilave.Nese ne vend te boilave deshironi te kombinoni misrin me fara, kokrra te tjera ne kete rast fara te Konopit(fare e litarit tek ne gjendet pak me rralle) keto te dyja duhet te zihen bashke.


A ka mundesi te personalizimit te ushqimit-misrit per ngashnjim te krapit ?

Po. Me se miri eshte te qitet aroma e caktuar apo edhe me thjesht nje sasi e mjaltes. Poashtu mundet gjat` zierjes te qitet edhe ndonje biole me arome te caktuar dhe te zihen se bashku.


A mundemi me peshkuar krap edhe pa joshjen e tij paraprake me ushqim ?

Po. Mirepo kjo verehet me rezultate gjate peshkimit.Nese nuk keni kohe te ngashnimit-joshjes se tij disa dite perpara, atehere me se miri eshte te vednoseni ne vendet ku kane peshkuar peshkataret te tjere, dmth jo me ja zene vendin dikujt-ndonje krapisti tjeter, por te vendoseni ne ato vende ku kane peshkuar peshkataret e peshkut te vogel, sepse ne ato vende zakonisht kane hedhur ushqim te ndryshem, krimba dhe ushqime te tjera qe kane perberje te misrit, dhe krapi patjeter se edhe ato vende i viziton dhe ne nje fare menyre eshte mesuar me ato ushqime.

Kurse krapi zakonisht i viziton dhe i pastron ato vende, pra eshte mesuar te takohet me ushqime te ndryshme qe ne perberjen e tij kane edhe miser ne forma te ndryshme.


Pasi qe misri perdoret nje kohe te gjate, mos ndoshta krapi ka filluar te jete i kujdeshem ndaj tij apo

ushqimit me te?

Jo. Sepse misrin e konzumojne edhe shume lloje te tjera te peshkut te bardhe. Konkurenca ne ushqim nxit krapin ne akcion te shpejt kur e gjen ushqimin. Sigurisht se misri i perkujton me shume qaste te mira se sa te keqija.Joshja-ngashnjimi me miser


Behet ne menyr qe krapi te mesohet se ne vendin e caktuar, mundesisht edhe ne kohen e sakte te meson se do te gjen ushqim.
Misri varesisht nga vjetersia e tij duhet te zihet nga 1 ore , 1.15 deri 1.30 minuta (dmth. llogaritet vetem koha kur fillon te vloje uji, pra intervali eshte i ndryshem sepse dikush mundet edhe 1 dite perpara ta lej misrin ne uje keshtu qe koha e zierjes se tij eshte me e shkrurte)
Eshte me rendesi zierja e kursesi nuk ben te hudhet dhe te ushqehet vendi me miser te pa zier.

Per ngashnjim-joshje me miser duhet te parashifni 4 deri 5 kg disa dite rresht (2,3-5 dite)mandej kur fillon peshkimi i rregullt ateher nga 2 kg ēdo dite peshkimi.Pas ēdo kafshimi hudhni rreth 500 gr.miser.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
rusi

rusi

Numri i postimeve : 9
Registration date : 16/10/2009

Krapi Empty
MesazhTitulli: Re: Krapi   Krapi EmptyWed Jun 30, 2010 5:52 pm

Te lumt luki shum pom pelqen ky postim i joti edhe pse e folem kta pak a shum e lexova me kujdes edhe diqka kisha pas deshir me e shtu ose me ja bashkangjit kti postimi Misri osht i mir kur krapi i vogel nuk osht aktiv ose ne vende ku krapi i vogel nuk osht aty athere puna e misrit osht mu knaq tu peshku per shum arsye ma e lir me e ble ma e let me zi e shum arsye tjera po ne rast qe ka krapa te vogel edhe osht nje lloj tjeter i peshkut qe ushqehet me miser athere osht pak ma fshtir me e kap krapin e madh se i vogli nuk i len ushqim as me e kerku po sdo me thon qe nuk i mshon ne miser .misri osht ushqime me i preferuar i krapit edhe kjo dihet prej kove t`moqme e deri me sod tjeter osht ajo qe sod ka dal tuli ushqimi edhe boilla po ushqimi i preferuar dot jet gjithnje misri edhe vet e peshkojm mas shumti me miser edhe deri sod kam pas sukses me miser .


Menyra e te ushqyerit me miser menyra ime se si e ushqej krapin me miser osht kshtu mas pari duhet me e kqyr kohen se si osht ato dit qe ti ke me shku ne peshkim e dyta a ki koh ti edhe shkojn punt tjera shkon 5 dit perpara dhe e cakton thellsin nvaret krejt prej stines se ne qfar fellcie ti e lyp edhe e bon piken masnej e ushqen me miser prafersisht 4 deri 5 kg miser osht mir qe me pas konple te zime me to edhe aroma ne te vendi ku e ushqen mundet me ushqy ne nje pik rrumbullak ose ne vi te gjat nvaret prej shtagave sa don me i qit edhe masneser shkon prap me 2 kg miser edhe po at ven e qet prap edhe osht finalja ni dit para se me shku shkon e ushqen prap po athere me 1 kg veq me dor po jo ne pik po qysh i thojm na peshkatart me e stepik vendin ma gjon pak masanej diten qe ti vendosesh nuk e ushqen mo deri sat lajmrohet krapi i par 1 krap 2 3 grushta aty ku e gjun shtagen kshtu shkon deri sat perfundon peshkimi.


Kur krapi nuk punon ose nuk mundesh me e nxerr as ni krap
Per mendimin tem jon kto arsye e para krapi nuk osht aktiv ne ushqim e ki te kot nese edhe me muj rrin aj nuk han edhe nuk mundesh me kap send.
Osht tjetra nuk e ke ushqy vendin edhe ajo osht veq nese krapi kalon nato an edhe e she ushqimin tond mundesh me e nxon
Ushqimi qe ti e ke ushqy nuk osht per at koh ose nuk osht me peripetit e ti ushqyse per to edhe aj nuk e han.
Koha lun rol te madh ne peshkimin e krapit krejt me ndojn se veq kur osht koha e mir punon krapi era ka shum rol te madh ne peshkimin e krapit nese ka er ka shi osht koha e keqe krapi osht aty lype edhe ka me punu nese osht koha shum e nxet diten lype naten nese koha osht me frym diten lype diten kurr nuk kam qef kur koha osht e mir edhe liqeni ose vendi ku peshkoj osht i qet tepsi si ma shkurt kur osht uji.


Vendet ku krapi mundet me qen.
Vendet gjat dites shumicen e kohes krapi rin ku e ndin veten e sigurt e ato jon rrosjt gjiret ku nuk ka zhurem bari e shum sende qe munet aj mu fshe
Nata. Gjat nates krapi shumicen e kohes e kalon duke lyp ushqimin ma terene mat hapta dmth largohet ne siperfaqe mat gjona , po ashtu krapi gjat nates afrohet ma shum ne afersi te bregut edhe mundet me u peshku ma afer .

Koha ma e mir per kapjen e krapit.
Mengjesi i hershem osht i mir per krap gjithmon tu u nis prej kohes kur ti e ke pa qe krapi po hin ne ushqim edhe masditja kur dilli nis me perendu ather fillon me punu sdo me thon qe si mshon naten ose diten puna osht qe me e dit kur aj ty po te hin ne ushqimin qe ti e ke ushqy prej provojes time personale krapat e mdhaj i kom nxer gjat dites po gjithmon tu u nis se shumicen prej tyre se po i bjen qe kom nxon shum po so ajo po prej qaty qe i kom nxon mengjese dhe masdita kan qen mat mirat pa e perjashtu naten edhe diten po shumica e tyne mengjesin e hershem kur qetsia osht muna me thon apsolute edhe aj shetit me ma siguri ne veti .


Roli i perit grepit dhe mjeteve te peshkimit
Peri ka shum rol ne peshkimin e krapit madhsi ati ngjyra dhe dallimi prej peshkut nese ni krap kalon sdisaher edhe e she perin tu livrit ose ngjyra e ti apo shum arsye tjera e pengojn krapi largohet ,
Grepi nese vendoset 5 copa miser psh edhe ni grep i madhsis 1 athere peshkimi per peshk nuk ma merr menja qe aj ka me mujt me e thith qat grep me qata miser kollaj edhe mundet me provu edhe me lon po per at pun saher qe vendos me qit ma shum kokrra te misrit grepin e qet mat vogel po normal grepi duhet me kon i let i mpreht dhe mbi te gjitha i fort , nese ti i qet 2 kokra ose 1 boilli ne grep athere duhet ti pershtatet edhe grepi qe mos me shku ne ekstremin qitja grepin e madh edhe mos baj gajle ato jon sene qe jan perdor ne te kaluaren kur ska qen sistemi i grepit sistemi boilli tash kan dal sdisa lloje te peshkimit kshtu qe grepat prej madhsis 4 dbe 6 jan ma te mirat per qfar do madhsie te krapit se jon sdisa lloje te grepave ne sdisa modele po duhet me e dit ku po peshkon qka po peshkon sa jon krapat e mdhaj edhe me e vendos edhe llojin e grepit edhe te ushqimit .

Qeky ke ni mendim i jemi pak a shum per krap nese ka dikush me shtu ose me hek urdhnoni per ket pun jan forumet po puna e peshkimit te krapit ska te ndalun edhe sun i shkruj krejt eksperiencen tonde per 1 or koh ju falemnderit ju pershendes
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
rusi

rusi

Numri i postimeve : 9
Registration date : 16/10/2009

Krapi Empty
MesazhTitulli: Re: Krapi   Krapi EmptyWed Jun 30, 2010 5:55 pm

luki koha prej te dilles po u ngjallke kshtu qe une prej te dilles deri ne dillen tjeter jam i lir edhe jam tu peshku niher po ja nisi me batllav masnej kut na qon peshku se si dihet hahah ju pershendes kaloni sa ma mir fat en peshkim qellofshi
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Luki
Administrator
Luki

Numri i postimeve : 179
Age : 60
Lokacioni : Prishtinė
Registration date : 30/07/2009

Krapi Empty
MesazhTitulli: Re: Krapi   Krapi EmptyTue Aug 10, 2010 9:31 am

Peshkimi i mundshem i krapit mbi siperfaqe te ujit

Nė vendet ku rrin uji, ku nuk ka rrjedhje tė ujit-liqej tė qetė, karrem i mirė ėshtė edhe korja e bukės.Preferohet peshkimi natėn eventualisht heret nė mėngjez ende pa aguar mirė.Madhėsia e kores sė bukės duhet tė jetė 2 x 2 cm, tė cilėn nga mbrendėsia e saj duhet tė shpohet me lidhėsen (unazėn) e grepit 3 rrembėsh dhe nė vazhdim pra e ngjet karabinjerin,ndėrsa majet e grepit i shtyp me mbendėsinė e bukės deri sa nė gishta mos ti ta heton therrjen.
Pėr kėtė mėnyrė e peshkimit nuk ka nevojė pėrdorimi i plumbit apo i tapės.Me zhytjen e kores sė bukės nė ujė fitohet njė peshė mė e pėrshtatshme e karremit dhe mundėsia e gjuajtjes sė grepit mė largė.Nė kėto raste mund tė jetė e mirėseardhur njė kokėrr sheqer e shpuar nė mes e cila kishte me zėvendėsuar plumbin dhe do tė krijonte mundėsinė e gjuajtjes sė grepit nė vendin e preferuar.
Ėshtė e nevojshme qetėsi absolute, nuk duhet tė hetohen lėvizjet e kėmbėve,ndezja e ndonjė shkrepse apo baterije apo edhe cigares.
Para fillimit tė peshkimit duhet ti gjuani njė sasi tė konsiderueshme tė koreve tė bukes tė cilat duhet tė notojnė nė vendin ku dėshiron tė peshkon.
A ka arrijt krapi nė vendin ku ti peshkon do ta hetosh sigurisht se do ta ndėgjosh me rastine pėrbirjeve tė bukės nė sipėrfaqe qė e ke hedhur.Ai zakonisht i mbledh thėrmijat tė cilat veq janė shpėrndarė nga korja e bukės sė hedhur, dhe mandej shkon nga koret e bukės,pra pjesėt mė tė mėdha, tė cilat si makinė thithėse i gėlltit.
Duke e pėrcjellur penin e lėshuar i cili edhe mund tė jetė reflektues, do tė hetoni kafshimin.
Krapin e peshkuar e nxjerrni me zhurmėn minimale tė mundshme.Zakonisht ushqimin mbi sipėrfaqe e merr deri sa tė jetė terr, me agim veq zbehet aktiviteti i tij.

Nė vend tė kores sė bukės mund tė pėrdoret edhe ushqimi i qenve apo i maceve

Pėrshkrimi i mėsipėrm mund tė pėrdoret edhe ditėn, por duhesh tė ndodhesh nė vend tė padukshėm,pra edhe krapi tė ketė aktivitet tė lėvizjes mbi ujė.
Mund tė duket kėshtu: bregu ku ndodhesh ti tue peshkue – liqeni para teje me vegjetacion tė bujshėm,bari i gjatė –hapsira e lirė e sipėrfaqes sė ujit ku lėvizin krapat mbi sipėrfaqe.
(mund tė kesh problem edhe me nxjerrjen e krapit i cili mund tė futet nė barė dhe veshtirė se mund ta nxjerrish nga aty mund te vjen ne shprehje perdorimi i barkes rreth nxjerrjes se tij)

Nevoitet kohė, studim, pėrcjellje gjatė e gjatė e levizjeve tė krapit ditėn dhe natėn nė lokacionin ku do tė peshkon nė mėnyrė qė tė realizohet e lartėpėrshkruara.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Sponsored content
Krapi Empty
MesazhTitulli: Re: Krapi   Krapi Empty

Mbrapsht nė krye Shko poshtė
 
Krapi
Mbrapsht nė krye 
Faqja 1 e 2Shko tek faqja : 1, 2  Next

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi
Gjeli Kosovar - Kosova Longcrower :: Llojet e Peshkut nė ujrat e ėmbla :: Krapi (Cyprinus carpio)-
Kėrce tek: