Gjeli Kosovar - Kosova Longcrower
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue. 
BallinaBallina  ForumForum  KėrkoKėrko  RegjistrohuRegjistrohu  identifikimi  
Tė nderuar anėtarė dhe vizitor, sė shpejti do tė aktivizohet domain-i me emrin gjelikosovar. Ju ftojmė tė sjellni shėnime pėr kėtė rac autoktone si dhe per sportet tjera. Tė nderuar anėtarė megjithėse administratorėt dhe moderatorėt e kėtij forumi do mundohen tė fshijnė ose redaktojnė shkrime tė kundėrshtueshme sa mė parė, mirpo ėshtė e pamundur qė tė rishikohet cdo mesazh. Prandaj ju duhet tė kuptoni se mesazhet e postuara nė kėtė forum janė shprehje e opinionit tė autorit dhe jo tė administratorit, moderatorėve apo webmasterit (pėrvec rasteve kur kėta tė fundit janė autorė tė shkrimeve) dhe ata nuk mund tė mbahen pėrgjegjės.  Ju falenderojme, stafi i forumit !

 

 Ngjila (Chondrostoma nasus)

Shko poshtė 
AutoriMesazh
Naki
WebMaster
Naki

Numri i postimeve : 69
Lokacioni : Lipjan
Registration date : 11/09/2007

Ngjila (Chondrostoma nasus) Empty
MesazhTitulli: Ngjila (Chondrostoma nasus)   Ngjila (Chondrostoma nasus) EmptyTue Aug 25, 2009 12:56 am

Nė Evropė Ngjila njihet si peshk me emra tė ndryshum gjindet nė ujėrat e pjesės veriore tė Francės dhe tė Holandės, dhe nė mes tė Gjermanisė , bregu i detit Kaspik dhe Detin e Zi. Egzistojn edhe ngjila tė Prespės, Ohridit dhe shkodėres , kurse tek ne jeton nė lumin Drini Bardh, ngjila shum shpejt pėrshtatet nė ujė tė ftohtė, dhe ėshtė e ndjeshme nė ujra tė ndotura dhe shpejt tėrhiqet nga ato. Ngjila ka migrim lėvizje pėr shkak tė shumzimit , ose mė mirė tė ushqyer dhe mund tė jetė edhe nė rrjedhėn e sipėrme tė rrymės,sė ujit dhe madje edhe nga njė lumė nė njė tjetėr. Bashksia e peshkut qė e mban gjithmonė nė fund, por ndonjehere kur ka vapė tė madhe pastaj del edhe nė sipėrfaqe.Ėshtė shum i Ndjeshėm dhe i kujdesėshume. Gjatė kohes kur niveli i ujrave bjenė, Ngjila e mbanė rrymat e ujit ,kurse kur ujrat ngriten dhe trubullohen ather largohet nė cektin afėr bregut tė lumit,por gjithmon e mban e mjedisit, veēanėrisht nė fushėn e degėt, tė cilat janė pjesa ushqimore.bėnė pjes nė grupen e fundit pėr nga ushqimi sepse ka plot hala ,kurse sa i pėrket peshkimit ėshtė peshkė luftarak atraktiv, sportivė vetėmse mnyra e peshkimit.
Pesha me e madhe arin deri nė 2kg
ėshtė peshkė qė jeton nė bashksi,

Karemi pėr gjuajtje
Ngjila mė sė shumti preferohet pėr gjuajtje me, buk franqeze, krymbat,alget,etj.
Koha pėr gjuajtjen e ngjiles ėshtė mėngjezi prej ores 7deri nė 11 pastaj
prej ores 16 fillon prap por jo sikuse nė mėngjes , Dita e preferuar pėr gjuajtjen e Ngjiles ėshtė kur koha ėshtė me dijell, mėnyra e tė ushqyerit me topa prej bukės, 5 deri nė 7 topa me madhsi sa tė portokallit nė mes te bukes tė vendosen gurė pershkaqe tė mos i bartė shpejtsia e ujit kjo ėshtė njė ndėr metodat qė ka dhėnė mė sė shumti rezulltate.
najloni pėr gjuajtje 0.14 0.12
madhsia e grepit , 10, 12. 14
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://www.nasergashi.com
Skobali

Skobali

Numri i postimeve : 4
Registration date : 14/01/2010

Ngjila (Chondrostoma nasus) Empty
MesazhTitulli: Re: Ngjila (Chondrostoma nasus)   Ngjila (Chondrostoma nasus) EmptyThu Jan 14, 2010 5:16 pm

Pakse harru me shkru qe veres te Guri i zi ne Dri e nxajm me grur te ziem...
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Skobali

Skobali

Numri i postimeve : 4
Registration date : 14/01/2010

Ngjila (Chondrostoma nasus) Empty
MesazhTitulli: Re: Ngjila (Chondrostoma nasus)   Ngjila (Chondrostoma nasus) EmptyThu Jan 14, 2010 5:17 pm

Peshkatar te nderuar nese doni informacione per ngjilen pyetmni mua sepse une vetem ket peshk e peshkoj...
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
eris tafolli

eris tafolli

Numri i postimeve : 3
Age : 47
Lokacioni : Balaj /Ferizaj/Kosovė
Registration date : 11/12/2010

Ngjila (Chondrostoma nasus) Empty
MesazhTitulli: Re: Ngjila (Chondrostoma nasus)   Ngjila (Chondrostoma nasus) EmptySun Jan 30, 2011 9:06 pm

Gjendet edhe ne lumenj tjerė tė Kosovės apo ka vetem ne dirnin e bardhė.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Luki
Administrator
Luki

Numri i postimeve : 179
Age : 60
Lokacioni : Prishtinė
Registration date : 30/07/2009

Ngjila (Chondrostoma nasus) Empty
MesazhTitulli: Re: Ngjila (Chondrostoma nasus)   Ngjila (Chondrostoma nasus) EmptyMon Jan 31, 2011 2:04 am

Pershendetje,
Ngjila ka ne Radoniq, ka ne lumin Drenica, ne Sitnice dhe ne Llab.
Po ja kisha dhene fjalen Skobalit, pse te flasim per te kur ai mundet me se miri te na spjegoje se si peshkohet, me ēka dhe ku ka ne ujrat tona ne Kosove.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
eris tafolli

eris tafolli

Numri i postimeve : 3
Age : 47
Lokacioni : Balaj /Ferizaj/Kosovė
Registration date : 11/12/2010

Ngjila (Chondrostoma nasus) Empty
MesazhTitulli: Re: Ngjila (Chondrostoma nasus)   Ngjila (Chondrostoma nasus) EmptyMon Jan 31, 2011 11:13 am

flm saluk, po nė njė mėnyrė unė edhe ja drejtova pyetjen skolabit si ekspert i ngjiles. ndoshta na spjegon pak ma shumė
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Sponsored content
Ngjila (Chondrostoma nasus) Empty
MesazhTitulli: Re: Ngjila (Chondrostoma nasus)   Ngjila (Chondrostoma nasus) Empty

Mbrapsht nė krye Shko poshtė
 
Ngjila (Chondrostoma nasus)
Mbrapsht nė krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi
Gjeli Kosovar - Kosova Longcrower :: Llojet e Peshkut nė ujrat e ėmbla :: Ngjila (Chondrostoma nasus)-
Kėrce tek: